piątek, 27 listopad 2020 08:35

Senat postuluje poszerzenie zakresu Tarczy 6.0., tzw. tarczy branżowej

Polish Foreign Policy for 2011 17 by Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Pol is licensed under CC BY-ND 2.0 Polish Foreign Policy for 2011 17 by Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Pol is licensed under CC BY-ND 2.0

Senat zaproponował rozszerzenie tarczy 6.0. na kolejne branże, w tym cateringową, transportową i cateringową. Postulat ten jest powtórzeniem apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza.

Tarcza w już szóstej odsłonie podzieliła senatorów. Chcą rozszerzenia zakresu prawa antykryzysowego o większą liczbę branż, ale nie wszyscy mają tak liberalne podejście do tego tematu.

Co zawiera Tarcza 6.0.

Tarcza w tej kolejnej odsłonie daje pomoc 33 branżom, stąd nazywana jest tarczą branżową. Narzędzia, które ma wdrożyć, to:

 • pomocowe to zwolnienie z ZUS na każdego pracownika dla przedsiębiorców działających w wybranych branżach,
 • świadczenie postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł miesięcznie,
 • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł, która ma być stosowana jako ewolucja w stosunku do mikropożyczek z poprzednich tarcz
 • narzędzie pomocowe polegające na dofinansowaniu utrzymania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł, które ma miejsce na podstawie zawieranej na trzy miesiące umowy (obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy-zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne)
 • zawieszenie poboru opłaty targowej w roku 2021

Padł również postulat rozszerzenia tarczy, przewidujący m.in. przesunięcie terminów wejścia w życie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych na koniec przyszłego roku oraz objęcie 100 proc. zasiłkiem chorobowym hospitalizowanych lub poddanych kwarantannie z powodu COVID-19, który byłby wypłacany ze środków ZUS.

Branże objęte dodatkową ochroną w tarczy 6.0.

Z wybranych form pomocy będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa klasyfikowane pod następującymi oznaczeniami PKD: 47.71.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 56.10.A, 56.10.B, 56.29.Z, 56.30.Z, 59.11.Z, 74.20.Z, 77.21.Z, 82.30.Z, 85.51.Z, 86.90.A, 86.90.D, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.11.Z, 93.13.Z, 93.19.Z, 93.21.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, 96.04.Z, a więc między innymi sprzedaż detaliczna odzieży czy sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych na straganach i targowiskach.

Propozycje komisji senackich

Na posiedzeniu komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności o rozszerzenie zakresu ustawy zaapelował do senatorów Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Argumentował, że przepisy te będą decydować o losie wielu Polaków, a "jeżeli państwo zamyka całkowicie działalność gospodarczą, to ponosi odpowiedzialność za to zamknięcie". Ocenił, że rekompensata powinna iść w formie odszkodowania, a ta ustawa jest formą rekompensaty i nie może pomijać ludzi, którzy mają zamknięte firmy. Zaznaczył, że skierowanie pomocy tylko do firm, których działalność ujęta jest w 33 kodach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), pomija wiele przedsiębiorstw, które nie mogą działać, choć nie zostało to formalnie zakazane.

Jako przykład wskazał działalność sklepików szkolnych oraz agencji reklamowych wyspecjalizowanych w obsłudze targów, eventów i spotkań. „Potrzebna jest poprawka, która ujmie te działalności” - podkreślił. Poinformował senatorów, że Biuro Rzecznika przygotowało po konsultacjach listę 40 kodów, spośród których firmy są zamknięte, a nie przewidziano dla nich rekompensaty.

Senatorowie wzięli pod uwagę zdanie Rzecznika i zaproponowali poszerzenie tarczy branżowej między innymi o:

 • firmy cateringowe,
 • agencje reklamowe,
 • dietetyków,
 • niektóre firmy transportowe,
 • branżę hotelarską,
 • wynajem i dzierżawę niektórych maszyn,
 • agentów turystycznych,
 • organizatorów turystyki,
 • firmy zajmujące się organizacją przedsięwzięć artystycznych,
 • firmy organizujące pokoje zagadek i niektóre rodzaje działalności rozrywkowej i rekreacyjnej.

Częściowe poparcie tych postulatów zadeklarował przedstawiciel resortu Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak, który opowiedział się za rozszerzeniem wsparcia dla firm cateringowych i transportowych, ale przeciw pomocy dla agencji reklamowych, dietetyków, firm zajmujących się wynajmem i dzierżawą niektórych maszyn

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O