wtorek, 08 wrzesień 2020 09:51

Nawet 500 zł mandatu za nieprawidłowe zachowanie w lesie

wirestock - www.freepik.com wirestock - www.freepik.com

Sezon grzybowy rozpoczęty. Wiąże się to z częstszymi spacerami po lesie i korzystaniem z jego uroków, co z kolei wymaga dostosowania się do kilku zasad. Jeśli nie weźmiemy ich pod uwagę, to zamiast z koszykiem pełnym grzybów – możemy wrócić do domu z mandatem o wysokości nawet 500 zł.

Zasady postępowania na terenach leśnych reguluje ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Opisujemynajważniejsze  z nich.

Kiedy nie wejdziemy do lasu?

Zbieranie grzybów to ulubiona rozrywka wielu Polaków. Pamiętajmy jednak, że nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu w trzech sytuacjach. Nie mamy prawa przebywać na terenie lasu, gdy:

  • wybrane przez nas miejsce ma uszkodzony drzewostan;
  • w miejscu tym obowiązuje zagrożenie pożarowe;
  • wykonywane są prace związane z wycinką lasów, z jego hodowlą lub ochroną.

Ze względu na specyfikę danego terenu, zakaz wstępu do lasu może być stały. Taka sytuacja ma miejsce, gdy:

  • uprawy leśne mają do 4 m wysokości;
  • las stanowi powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
  • teren jest ostoją zwierząt;
  • na jego powierzchni znajdują się źródliska rzek i potoków;
  • są to obszary zagrożone erozją.

Aby uniknąć kary, należy zwracać uwagę na oznaczenia. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu”.

Ważną informacją jest to, że mandat można dostać np. za wyrywanie grzyba. Wytrawny grzybiarz powinien umieć wyjąć grzyba tak umiejętnie, aby nie zniszczyć runa leśnego

Samochody tylko na parkingach w lesie

Kolejnym ograniczeniem w przemieszczaniu się po lasach (zarówno prywatnych, jak i państwowych), jest zakaz wjazdu autami na drogi inne niż publiczne. Korzystanie z dróg leśnych dozwolone jest jedynie wtedy, gdy są one oznakowane właściwymi drogowskazami dopuszczającymi taki ruch.

Postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych. Ma to zapewnić swobodny wjazd pojazdom ratunkowym, takim jak np. walczące z pożarami wozy strażackie.

Ruch pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów w lesie szczegółowo reguluje art. 29. wcześniej wspomnianej ustawy. Za wjazd do lasu pojazdem silnikowym grozi kara 500 zł mandatu.

Niszczenie lasów również surowo karane

Ważną informacją jest to, że mandat można dostać np. za wyrywanie grzyba. Wytrawny grzybiarz powinien umieć wyjąć grzyba tak umiejętnie, aby nie zniszczyć runa leśnego. Niedopuszczalne jest także płoszenie dzikich zwierząt, niszczenie drzew, krzewów czy roślinności. Za takie przewinienia grzybiarz może otrzymać mandat karny. Jego wysokość mieści się w granicach od 20 do 500 złotych. W przypadku popełnienia większej liczby przewinień, trzeba się liczyć z mandatem do 1000 zł. Straż Leśna ma również prawo skierować sprawę do sądu. Wtedy wysokość grzywny wzrasta do 5000 zł.

Lista wykroczeń, które można popełnić w tracie spaceru po lesie, jest pokaźna, a kary za ich popełnienie są wysokie. Jednak zazwyczaj pierwsze wykroczenie kończy się tylko pouczeniem od służb do tego wyznaczonych. W dobie automatyzacji, to nie tylko ludzie stoją na straży ładu i porządku leśnego. Pomagają im w tym fotopułapki, kamery noktowizyjne i drony. Wszystko po to, aby urokiem lasów można było cieszyć się jak najdłużej.

Autor: Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v