wtorek, 20 kwiecień 2021 11:54

Od maja podwyżka w mandatach karnych i likwidacja bezterminowych WIA

photo created by wirestock - www.freepik.com photo created by wirestock - www.freepik.com

Nowelizacja przepisów o akcyzie wprowadza wyższe grzywny za wykroczenia skarbowe. Opłaty mogą być nawet dwa i pół razy wyższe niż obecnie i mogą wynosić ok. 14 tys. zł. Zmiany likwidują też bezterminowe wiążące informacje akcyzowe.

W nowelizacji zostały ukryte zmiany kodeksu karnego skarbowego. Art. 48 par. 2 kodeksu dopuszcza nałożenie grzywny w orzekaniu mandatowym w granicach pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dotychczas była to dwukrotność, czyli w 2021 roku 5,6 tys. zł. Zmiana ma odciążyć sądy poprzez karanie mandatami szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe, zamiast kierowania występowania do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Problem w tym, że założenie to może penalizować wyższymi opłatami także mniejsze przewinienia, chociażby niewysłanie zerowej deklaracji podatkowej.

Zmiany likwidują też bezterminowe wiążące informacje akcyzowe (WIA), wprowadzając ważność WIA na 5 lat. Decyzje o wydaniu dotychczas klasyfikowane poprzez Nomenklaturę scaloną (CN) i Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB), teraz będą przepuszczane również według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU).

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Przekształcenie spółki a własność nieruchomości rolnych i leśnych - Russell Bedford https://t.co/gUAcRq8b5A
1mreply
RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ