poniedziałek, 07 wrzesień 2020 06:42

Bez prawa jazdy w kieszeni – nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

zdjęcie utworzone przez standret - pl.freepik.com zdjęcie utworzone przez standret - pl.freepik.com

Od wejścia w życie nowelizacji prawa drogowego organy kontroli ruchu drogowego będą mogły zweryfikować uprawnienia kierowców w ramach systemu informatycznego obsługującego centralną ewidencję kierowców.

Dnia 25 sierpnia 2020 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (dalej jako „Nowelizacja”), przewidującą szereg uproszczeń dotyczących obowiązków posiadaczy pojazdów, w tym między innymi zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania prawa jazdy w toku kontroli ruchu drogowego czy też obowiązku posiadania nalepki kontrolnej.

Tylko krajowe prawo jazdy zostanie w domu

Nie odchodzi całkowicie do lamusa dobrze znany wszystkim kierującym obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem aktualnie wynika z art. 38 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej jako „PoRD”), który stanowi, że kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zwolnienie z obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie dotyczyć będzie jedynie kierowców, którzy posiadają prawo jazdy wydane w Polsce.

Dotychczasowa treść art. 38 pkt 1 PoRD zmieni się w ten sposób, że kierujący będzie miał obowiązek mieć przy sobie i okazać do kontroli dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący  nie  posiada  wydanego  w  kraju  prawa  jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem

Cyfrowe zatrzymanie

Zmiany czeka także postępowanie dotyczące zatrzymania prawa jazdy. Dotychczas miało ono dwie formy: pierwsza polegała na faktycznym zatrzymaniu prawa jazdy przez funkcjonariusza i stąd nazywane było ono zatrzymaniem fizycznym, natomiast w drugim przypadku kompetentny organ wydawał postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, co stanowiło prawną formę zatrzymania prawa jazdy.

Wskutek Nowelizacji zatrzymanie wydanego prawa jazdy będzie polegało na wprowadzeniu przez uprawniony do kontroli ruchu drogowego organ informacji o zatrzymaniu prawa jazdy do centralnej ewidencji kierowców i zostanie przekazana dalej do rozpatrzenia organom administracji publicznej.

Kierowcy jednak nie będą mieli okazji się uwolnić od dokumentów związanych z prawem jazdy tak do końca, ponieważ w przypadku „e-zatrzymania” kierujący pojazdem otrzyma pokwitowanie, które będzie obowiązany posiadać przy sobie w okresie jego ważności, o ile organ uprawniony do kontroli ruchu drogowego zezwolił kierującemu na dalszą jazdę.

Wejście w życie dopiero po komunikacie

Do wejścia w życie przepisów umożliwiających kierowanie pojazdem bez prawa jazdy przy sobie konieczne jest ogłoszenie przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji dodatkowego komunikatu. Jest on zobowiązany do ogłoszenia takiego komunikatu w terminie co najmniej 3 miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonych w tym komunikacie i dopiero wraz z nadejściem dnia wdrożenia określonym w wyżej komunikacie, zmiany w omawianym zakresie wejdą w życie.

Z uwagi na to, że prace wdrożeniowe będą prawdopodobnie trwały jeszcze pewien czas, to termin wejścia w życie Nowelizacji w tym zakresie, pozostaje wciąż nieokreślony, a więc będziemy musieli jeszcze uzbroić się w cierpliwość i poczekać zanim zostawimy prawo jazdy w domu, tak jak można to zrobić z dowodem rejestracyjnym.

Autor: Michał Skwarek - aplikant radcowski w departamencie prawnym Russell Bedford Poland. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przedłużenie terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek… https://t.co/p4nsgNrEmE
RB__Poland System Informacji Finansowej ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - Russell Bedford https://t.co/pQWSlUtQJf
RB__Poland Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation - Russell Bedford https://t.co/3LA2DOh4ZW
RB__Poland BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa - Russell Bedford https://t.co/dcwQAujYJ7