piątek, 26 kwiecień 2019 07:00

Trwają prace nad pakietem deregulacyjnym dla kierowców 

Istnieje szansa na to, że w niedalekiej przyszłości będzie można poruszać się pojazdem mechanicznym bez tradycyjnego dokumentu. 

Pojawiła się rządowa propozycja wprowadzenia e-prawa jazdy. Dzięki niemu kierowcy nie musieliby wozić ze sobą zwykłego prawa jazdy. Trwają już prace nad wdrożeniem zmian w systemie informatycznym, obsługującym Centralną Ewidencję Kierowców, a umożliwiającym jazdę bez dokumentu.

Proponowane rozwiązania wymagałyby wprowadzenia zmian do wielu ustaw. Wśród nich znajdują się przede wszystkim prawo o ruchu drogowym, ustawa o kierujących pojazdami oraz ustawa o transporcie drogowym

Ograniczanie papierologii

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracuje nad tzw. pakietem deregulacyjnym, który spowoduje wiele ułatwień dla kierowców. Jednym z nich ma być wprowadzenie e-prawa jazdy, a kolejnymi – umożliwienie jazdy bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Dla potwierdzenia uprawnień kierowcy w ramach kontroli drogowej będzie wystarczyła weryfikacja danych w bazie CEPiK. Policja dysponuje już dostępem do rejestru dowodów osobistych. Funkcjonariusz może sprawdzić, czy kierujący pojazdem ma do tego uprawnienie, bez okazanego dokumentu. Wystarczy, że wpisze do systemu imię, nazwisko i datę urodzenia sprawdzanej osoby, a wyświetli się jej fotografia ze zdjęciem zamieszczonym w dowodzie osobistym. 

Niestety, zgodnie z oficjalnymi informacjami z resortu cyfryzacji, Centralna Ewidencja Kierowców w obecnym kształcie nie umożliwia wdrożenia rezygnacji z posiadania dokumentu prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu. Przekazywanie danych między systemami lokalnymi a rejestrem centralnym nie odbywa się synchronicznie, w związku z czym nie ma pewności, że informacja o statusie danego prawa jazdy jest w danym momencie aktualna.

W najbliższym czasie planowane są także zmiany w rządowej aplikacji mObywatel. Właściciele aut będą mogli dzięki niej korzystać z usługi mPojazd, czyli odwzorowania danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC na smartfonie. Procedury wydawania prawa jazdy pozostaną zapewne jeszcze przez dłuższy czas bez zmian, w związku z dostosowaniem systemu informatycznego do potrzeb innych podmiotów, m.in. policji, sądów czy prokuratury.

Brak konkretów

Proponowane rozwiązania wymagałyby wprowadzenia zmian do wielu ustaw. Wśród nich znajdują się przede wszystkim prawo o ruchu drogowym, ustawa o kierujących pojazdami oraz ustawa o transporcie drogowym. Istotnej nowelizacji wymagałby kodeks karny, chociażby w związku z instytucją zatrzymania prawa jazdy i zaliczenia takiego okresu na poczet orzeczonego środka karnego.

Trudno przewidzieć, kiedy dokładnie projekt wejdzie w życie. Nie ma żadnych informacji na temat realnego harmonogramu prac dotyczących e-prawa jazdy. Jednostkom samorządu terytorialnego nie przedstawiono jeszcze do konsultacji i uzgodnienia projektów aktów prawnych pozwalających na wdrożenie w życie proponowanych rozwiązań. Projektowi e-prawa jazdy nie został jeszcze nadany oficjalny bieg, na stronach rządowych nie znajdziemy nawet wzmianki na ten temat, nie mówiąc o projekcie lub choćby zarysie ustawy.

Według nieoficjalnych doniesień wprowadzenie niezbędnych zmian wymagałoby około roku przygotowań. Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy systemu, co mogłoby doprowadzić do ustalenia krótszego terminu realizacji, wciąż jednak liczonego w miesiącach, a nie w tygodniach.

Co z uczestnikami kolizji drogowej?

Pojawia się kwestia, która budzi pewne wątpliwości. Co z uczestnikami kolizji drogowej? W sytuacji, gdy zdecydują o niewzywaniu policji, a sprawca zdarzenia nie będzie miał dokumentu tożsamości ani prawa jazdy, pojawi się problem z jego identyfikacją. Pokrzywdzony musiałby uznać dane podane przez sprawcę za wiarygodne na przysłowiowe słowo honoru. Problem, jak i skala samego zjawiska, są poważne – według statystyk, co roku w kolizjach zgłoszonych policji uczestniczy w Polsce ponad 400 tys. osób, przy czym należy jeszcze wziąć pod uwagę zdarzenia niezgłoszone. 

Niewątpliwie brak dokumentu w dotychczasowej formie może przysporzyć kłopotów uczestnikom kolizji drogowych, ale zdecydowanie ułatwi życie zwykłemu obywatelowi. Na wdrożenie zmian proponowanych przez ministerstwo potrzeba jednak jeszcze wiele czasu, ponieważ projekt wymaga długich i kosztownych prac informatycznych, a kwestie legislacyjne praktycznie pozostały nietknięte.

Autor: Rafał Czepik. Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie prawa gospodarczego i cywilnego.

 
 
 
 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
2hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac