wtorek, 07 kwiecień 2020 06:11

Tarcza 2.0 rozszerza zakres pomocy

crowf - pl.freepik.com crowf - pl.freepik.com

Do końca tego tygodnia ma zostać opracowana nakładka na ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jakie zmiany wprowadzi?

Po tym jak Sejm odrzucił poprawki Senatu do pakietu tzw. tarczy antykryzysowej i wprowadził ustawę, rząd pochyla się nad nią, aby dopracować niektóre wątki. We współpracy z biznesem i partnerami społecznymi poszczególne resorty zawnioskowały zmianę 59 ustaw. Zdaniem minister Emilewicz prace nad zmianami potrwają do końca tygodnia. Przyglądamy się propozycjom.

  1. Rozszerzenie katalogu uprawnionych do zwolnień z opłacania ZUS. Trzymiesięczny urlop od płacenia składek będą mieli również przedsiębiorcy zatrudniający do 45 osób, przy czym będą mogli skorzystać ze zwolnienia dla 9 pracowników, a także spółdzielnie socjalne.
  2. Możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, a nie – tak jak dotychczas – wykluczanie z tego największych podmiotów.
  3. Rolnicy i ich domownicy poddani obowiązkowej kwarantannie, nadzorowi epidemiologicznemu lub hospitalizacji mają dostać prawo do zasiłku w wysokości polowy minimalnego wynagrodzenia.
  4. Dofinansowanie miejsc pracy ma objąć także stowarzyszenia i fundacje oraz inne podmioty z III sektora.
  5. Ma wejść usługa hybrydowa, polegają ca na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Innymi słowy – poczta, za zgodą adresata, może otworzyć list i przeskanowany lub sfotografowany przesłać do adresata. Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę. Krytycy wskazują, że jest to prawo wprowadzane pod kątem głosowania korespondencyjnego.
  6. Utworzenie funduszu szerokopasmowego, finansowanego sumą ok. 87 mln zł z budżetu państwa, a mającego ułatwić dostęp do Internetu.
  7. Wprowadzenie zerowej stawki VAT na dostawę sprzętu komputerowego na rzecz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
  8. Przestają obowiązywać terminy na złożenie wniosku o upadłość. Zobowiązani do złożenia wniosku będą to mogli zrobić po ustaniu staniu epidemii w terminie 3 miesięcy, o ile na stan upadłości będzie miał wpływ stan epidemii.
  9. Wyłączenie z egzekucji komorniczej środków przeznaczonych na walkę z koronawirusem dla zakładów opieki zdrowotnej.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p