wtorek, 24 marzec 2020 21:51

Na pomoc rządu jeszcze poczekamy. Tarcza antykryzysowa nadal w budowie

 rawpixel.com - pl.freepik.com rawpixel.com - pl.freepik.com

Założenia zawarte w zapisach tzw. tarczy antykryzysowej są szczególnie ważne dla tych mikro- oraz małych przedsiębiorców, którzy w ostatnim czasie mają bardzo ograniczoną, a wręcz wyłączoną możliwość zarobkowania.

Przepisy dotyczące sytuacji przedsiębiorców mają się znajdować w tzw. „II filarze tarczy antykryzysowej”. Pozostałe 4 filary (jest ich łącznie pięć) mają dotyczyć wspierania sytuacji pracowników, służby zdrowia, systemu finansowego i inwestycji publicznych.

Podstawowe założenia II filaru tarczy antykryzysowej

Zaproponowany w ostatnim tygodniu projekt ustawy w części dotyczącej wsparcia dla przedsiębiorców ma zawierać m.in. następujące rozwiązania:

  • odroczenie składek ZUS, a następnie rozłożenie płatności składek na raty,
  • pożyczka 5 000 zł dla mikro-przedsiębiorców – Fundusz Pracy ma wypłacić mikroprzedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników pożyczkę do kwoty 5 000 zł na okres do 6 miesięcy,
  • finansowanie leasingu dla firm transportowych,
  • zwiększenie gwarancji kredytowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • tymczasowe odstąpienie od kar za opóźnienia w przypadku umów zawartych w konsekwencji przeprowadzenia przetargów publicznych,
  • prawo do rozliczenia całości tegorocznej straty w przyszłym roku,
  • obniżenie o 90 proc. czynszu najmu, o ile najemca nie prowadził działalności w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. w związku z epidemią,
  • polityka drugiej szansy, która polegać ma na pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw przechodzących przez proces restrukturyzacji.

Zmiany w projekcie

Projekt ustawy antykryzysowej nadal ulega licznym modyfikacjom. Projekt ma zostać bowiem zmodyfikowany m.in. zgodnie z propozycją złożoną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent zaproponował, aby samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy, których przychody w marcu spadły o więcej niż 50 proc., mogli przez trzy najbliższe miesiące być zwolnieni z płacenia składek ZUS. W stosunku do uprzednio zaproponowanego rozwiązania dotyczącego odroczenia składek ZUS ww. propozycja dotycząca zwolnienia z obowiązku uiszczania składek wydaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Być może ww. zakres proponowanych zmian uleganie dalszym modyfikacjom, które w swoim założeniu oraz charakterze okażą się znacznie bardziej przydatne dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem ekonomicznym.

Enigmatyczny charakter rozwiązań

Dotychczas zaproponowane rozwiązania, które mają się znaleźć w ustawie antykryzysowej, wydają się być nieprecyzyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o ich zakres podmiotowy, przedmiotowy oraz procedury ich wdrażania. Już obecnie proponowane formy pomocy, np. te dotyczące wysokości czynszu najmu oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, wskazują na znaczne ograniczenie grupy podmiotów, którym pomoc ma być przyznana. Jeżeli chodzi o zakres przedmiotowy, to nie ma obecnie pewności czy i w jaki sposób przedsiębiorca ubiegający się o pomoc będzie musiał wykazać, iż jego zła sytuacja ekonomiczna związana jest z wybuchem epidemii COVID-19. Ponadto nie ma obecnie zbyt wiele informacji odnośnie procedur, które mają obowiązywać i dotyczyć wdrażania ww. propozycji pomocy.

Wyżej wskazane wątpliwości oraz nadal aktualizowany zakres ustawy antykryzysowej pozwalają stwierdzić, iż na wdrożenie tzw. tarczy kryzysowej trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Tymczasem wielu przedsiębiorców potrzebuje pomocy w ciągu dwóch, trzech tygodni. I to natychmiastowej, nie takiej, o której mogą tylko przeczytać.

Autor: Hanna Żołnierkiewicz 

Adwokat w Departamencie Prawnym. Od 2017 roku związana z Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka Sp.k. Posiada doświadczenie w obsłudze prawnej na rzecz przedsiębiorców w zakresie łączenia, podziału i przekształcenia spółek oraz w zakresie prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego i prawa rynku kapitałowego. Prowadzi bieżącą obsługę spółek prawa handlowego, w tym sporządza dokumentację korporacyjną, zarówno w języku polskim jak i w angielskim. Reprezentuje również klientów przed sądami powszechnymi w sprawach z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
17hreply
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC