piątek, 13 marzec 2020 10:09

Praca zdalna w obliczu koronawirusa – zasady, których powinien przestrzegać pracodawca

Specustawa obowiązująca od 8 marca 2020 r. została uchwalona w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wprowadza szczególne rozwiązania, umożliwiające podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego, co jest uzupełnieniem podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jednym z działań prewencyjnych jest polecenie pracownikowi pracy zdalnej. Reguluje to art. 3 specustawy, który mówi, że pracodawca „może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”.

Konsekwencją tego przepisu jest fakt, że pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywania obowiązków służbowych w domu. Nie wymaga to zgody zatrudnionego, nawet jeśli dotychczas nie pracował w ten sposób. Prawo nie reguluje większości kwestiii dotyczących home office, więc w dużej mierze powinna być wynikiem ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, zgodnych z nadrzędnymi zasadami prawa pracy, a więc nie dyskryminujących pracownika i zapewniających mu narzędzia do pracy. Wyjątkowy stan zarządzania kryzysowego rządzi się swoimi prawami, miejmy to więc na uwadze przy delegowaniu zadań w trybie online. 

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, któremu zleca pracę zdalną, takie samo wynagrodzenie jak wtedy, gdy wykonywał on pracę w biurze

O co musi zadbać pracodawca delegując do home office?

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, któremu zleca pracę zdalną, takie samo wynagrodzenie jak wtedy, gdy wykonywał on pracę w biurze.

Decyzja o poleceniu pracy zdalnej zależy wyłącznie od pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że to on ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (207 § 1 KP). Pracownik może natomiast wnioskować o taki tryb pracy, ale jego wniosek nie wiąże pracodawcy w żaden sposób.

Wydanie takiego polecenia nie musi być w formie pisemnej. Tak samo jak inne polecenie służbowe może być wydane ustanie, e-mailem albo SMS-em. Pracodawca może potwierdzić to na piśmie.

Pracodawcy zlecający zadania w formie home office zwykle zapewniają sprzęt służbowy do działania. Korzystanie przez pracownika z własnego sprzętu będzie wiązało się koniecznością przyznania pracownikowi ekwiwalentu z tytułu zużycia sprzętu. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu powinno brać się pod uwagę głównie: normy zużycia sprzętu, jego ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy.

Pracodawca musi zapewnić wirtualny dostęp do służbowych plików, dysków, obsługiwanych platform i sieci. Warto zadbać o to wcześniej, gdyż może to wymagać pomocy informatyków.

Jeśli firma nie posiada systemu CRM z możliwością udostępniania dokumentów, to powinna skorzystać z popularnych dysków sieciowych np. Dropbox czy Dysk Google.

W niektórych zawodach konieczne do prawidłowego wykonywania obowiązków są systemy telekonferencyjne i wideokonferencyjne, umożliwiające spotkania on-line oraz komunikatory. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do nich.

Praca zdalna nie dla wszystkich

Pamiętajmy, że nie każdy rodzaj pracy kwalifikuje się do trybu home office. Wykonywanie pracy poza biurem możliwe jest w zawodach typu grafik, copywriter, tłumacz czy księgowy. W pozostałych branżach – wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem, innymi pracownikami czy też po prostu obecności w miejscu pracy – ustawa nie ma zastosowania.

Home office to powszechna praktyka w wielu dużych firmach stosowana jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Firmy, które nie wdrażały jak dotąd pracy zdalnej, będą mogły wypróbować ten tryb pracy. Jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, możemy spodziewać się, że pracodawcy będą oferować home office swoim pracownikom nawet po zażegnaniu pandemii.

 Autor: Marta Wójcicka – młodsza specjalistka ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a