piątek, 13 marzec 2020 10:09

Praca zdalna w obliczu koronawirusa – zasady, których powinien przestrzegać pracodawca

 pl.freepik.com pl.freepik.com

Specustawa obowiązująca od 8 marca 2020 r. została uchwalona w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wprowadza szczególne rozwiązania, umożliwiające podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego, co jest uzupełnieniem podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jednym z działań prewencyjnych jest polecenie pracownikowi pracy zdalnej. Reguluje to art. 3 specustawy, który mówi, że pracodawca „może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”.

Konsekwencją tego przepisu jest fakt, że pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywania obowiązków służbowych w domu. Nie wymaga to zgody zatrudnionego, nawet jeśli dotychczas nie pracował w ten sposób. Prawo nie reguluje większości kwestiii dotyczących home office, więc w dużej mierze powinna być wynikiem ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, zgodnych z nadrzędnymi zasadami prawa pracy, a więc nie dyskryminujących pracownika i zapewniających mu narzędzia do pracy. Wyjątkowy stan zarządzania kryzysowego rządzi się swoimi prawami, miejmy to więc na uwadze przy delegowaniu zadań w trybie online. 

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, któremu zleca pracę zdalną, takie samo wynagrodzenie jak wtedy, gdy wykonywał on pracę w biurze

O co musi zadbać pracodawca delegując do home office?

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, któremu zleca pracę zdalną, takie samo wynagrodzenie jak wtedy, gdy wykonywał on pracę w biurze.

Decyzja o poleceniu pracy zdalnej zależy wyłącznie od pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że to on ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (207 § 1 KP). Pracownik może natomiast wnioskować o taki tryb pracy, ale jego wniosek nie wiąże pracodawcy w żaden sposób.

Wydanie takiego polecenia nie musi być w formie pisemnej. Tak samo jak inne polecenie służbowe może być wydane ustanie, e-mailem albo SMS-em. Pracodawca może potwierdzić to na piśmie.

Pracodawcy zlecający zadania w formie home office zwykle zapewniają sprzęt służbowy do działania. Korzystanie przez pracownika z własnego sprzętu będzie wiązało się koniecznością przyznania pracownikowi ekwiwalentu z tytułu zużycia sprzętu. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu powinno brać się pod uwagę głównie: normy zużycia sprzętu, jego ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy.

Pracodawca musi zapewnić wirtualny dostęp do służbowych plików, dysków, obsługiwanych platform i sieci. Warto zadbać o to wcześniej, gdyż może to wymagać pomocy informatyków.

Jeśli firma nie posiada systemu CRM z możliwością udostępniania dokumentów, to powinna skorzystać z popularnych dysków sieciowych np. Dropbox czy Dysk Google.

W niektórych zawodach konieczne do prawidłowego wykonywania obowiązków są systemy telekonferencyjne i wideokonferencyjne, umożliwiające spotkania on-line oraz komunikatory. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do nich.

Praca zdalna nie dla wszystkich

Pamiętajmy, że nie każdy rodzaj pracy kwalifikuje się do trybu home office. Wykonywanie pracy poza biurem możliwe jest w zawodach typu grafik, copywriter, tłumacz czy księgowy. W pozostałych branżach – wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem, innymi pracownikami czy też po prostu obecności w miejscu pracy – ustawa nie ma zastosowania.

Home office to powszechna praktyka w wielu dużych firmach stosowana jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Firmy, które nie wdrażały jak dotąd pracy zdalnej, będą mogły wypróbować ten tryb pracy. Jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, możemy spodziewać się, że pracodawcy będą oferować home office swoim pracownikom nawet po zażegnaniu pandemii.

 Autor: Marta Wójcicka – młodsza specjalistka ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p