wtorek, 03 wrzesień 2019 08:10

Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy sprawę sprzedaży ciasta z pro-gejowskim przesłaniem 

Gareth Lee zaskarży do Trybunału Praw Człowieka orzeczenie irlandzkiego sądu, który orzekł, że piekarnia w Irlandii Północnej miała prawo odmówić pieczenia ciasta z pro-gejowskim przesłaniem małżeńskim.

Prawnicy reprezentujący mężczyznę z Irlandii Północnej, który pozwał piekarnię za odmowę zrobienia ciasta z pro-homoseksualnym przesłaniem małżeńskim, udają się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (EKPC), aby zakwestionować orzeczenie Sądu Najwyższego, który stwierdził że ewangeliczni chrześcijańscy właściciele piekarni mają prawo odmówić wypieku.

Małżeństwa osób tej samej płci w Irlandii nadal nie są uznawane przez prawo. Zmieni się to w październiku, kiedy Westminster nałoży na Irlandię przepisy, które uczynią homoseksualne małżeństwa legalnymi

Lee w 2014 roku dowiedział się od właścicieli piekarni Ashers, że nie zrobią na jego życzenie ciasta z napisem „wspieraj małżeństwa homoseksualne”, ponieważ jest to sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi. Skierował sprawę do sądu i rozpoczęła się batalia, która teraz ma znaleźć finał w EKPC. Sądy okręgowe w Belfaście i sąd apelacyjny orzekły na korzyść Lee, natomiast irlandzki Sąd Najwyższy uchylił wcześniejsze decyzje. Pięciu sędziów Sądu Najwyższego w 2018 roku stwierdziło, że piekarnia nie odmówiła zamówienia Lee ze względu na jego orientację seksualną, ale ze względu na swoje przekonania. Orzekł zatem, że nie doszło do dyskryminacji.

Zespół prawny Lee argumentuje teraz w EKPC, że orzeczenie Sądu Najwyższego powinno zostać uchylone. „Chodzi o to, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą w jakiś sposób wybierać, którzy klienci będą obsługiwani – mówi pozywający. – To niebezpieczny precedens. Orzeczenie nie powinno mieć mocy prawnej, bo nie ma czegoś takiego jak „chcrześcijański biznes”. Phoenix Law, firma prawnicza rezprezntująca Lee, będzie argumentować w Europie, że ciasto, które później zostało wykonane przez innego piekarza, „nie było wyświetlane w oknie sklepu. Było tylko do użytku osobistego i stało się jego prywatną własnością po zapłacie i odebraniu”. Adwokat Lee, Ciaran Moynagh, dodał: „obawiamy się, że w tej sprawie orzeczenie pozwala każdej firmie, jej akcjonariuszom lub właścicielom, na łamanie praw jej konsumenta. Orzeczenie Sądu Najwyższego zatarło granicę, stworzyło niepewność prawną dla nas wszystkich w Irlandii Północnej, a EKPC jest właściwym miejscem do wyjaśnienia tej kwestii”. 

Małżeństwa osób tej samej płci w Irlandii nadal nie są uznawane przez prawo. Zmieni się to w październiku, kiedy Westminster nałoży na Irlandię przepisy, które uczynią homoseksualne małżeństwa legalnymi. Do tej pory największa partia w zgromadzeniu w Irlandii Północnej – Democratic Unionists Party – była główną siłą blokującą równość małżeństw tej samej płci. Pomimo mocnej pozycji DUP w Westminster, gdzie jej parlamentarzyści wspierają mniejszościowy konserwatywny rząd, nie byli w stanie zablokować równościowego podejścia do małżeństw homoseksualnych w Izbie Gmin tego lata, co spowoduje nałożeniem na Irlandię Północną nowych przepisów w nieco ponad dwa miesiące.

Autor: Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
15hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB