piątek, 02 sierpień 2019 10:41

Zrównoważone finansowanie zmieni rynek pożyczek i ubezpieczeń

Od lipca 2020 roku wprowadzone zostaną regulacje dotyczące zrównoważonego finansowania. Pociągnie to za sobą ograniczenia w dostępie firm do źródeł kapitału.

Europa już od 2015 roku wdraża porozumienie paryskie, które wytyczyło kierunki działań przyjaznych naturze w obszarze gospodarki. Jedną z ważniejszych kwestii jest tu udział sektora finansowego, który ma włączyć się w zwalczanie zmian klimatu i wdrażanie regulacji porozumienia, między innymi poprzez sprawdzanie eko-wskaźników u potencjalnych kredytobiorców czy ubezpieczających. Ma temu służyć nowa kategoria regulacji, obejmująca unijne wskaźniki transformacji klimatycznej i wskaźniki referencyjne dostosowane do porozumienia paryskiego (między innymi wskaźnik referencyjny niskoemisyjności). Pierwsze z nich państwa członkowskie mają określić do 2022 roku, służą onezmniejszeniu śladu węglowego standardowego portfela inwestycyjnego. Drugie dotyczą jedynie tych elementów, które przyczyniają się do osiągnięcia głównego celu porozumienia, tj. ograniczenia wzrostu temperatur do 2°C, a w razie potrzeby do 1,5 °C.

Początkowo zmiany obejmą konieczność raportowania działań prośrodowiskowych, bez obligatoryjnego dostosowywania się do ograniczeń. 

Autor: Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

 
 
 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
17hreply
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn
RB__Poland Kolejna autorka wygrywa proces o smog. Być może precedens wymusi w końcu działania, na których skorzystamy wszyscy.… https://t.co/WmEg8mYRTQ