poniedziałek, 04 luty 2019 12:43

Unia Europejska przeciwko produktom podwójnej jakości

Prawa konsumenta to worek bez dna, jeśli chodzi o potrzebne zmiany. Producenci obchodzą je na przeróżne sposoby. Jednym z nich jest sprzedaż produktów różniących się składem i jakością pod tą samą nazwą i w tym samym opakowaniu.

Nagminnym zwyczajem producentów między innymi żywności jest sprzedaż produktów różniących się jakościowo pod tą samą marką do różnych krajów, przy czym jakość jest zdecydowanie niższa dla krajów Europy środkowo-wschodniej, takich jak: Polska, Słowacja, Węgry, Czechy, Chorwacja i Rumunia. Potwierdziły to liczne badania, a także śledztwo, które zleciły rządy Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii. Wykazało ono, że do ich krajów trafiają produkty mniej bogate w składniki odżywcze i wartościowe składniki, takie jak mięso czy ryby. Często zdarza się też, że ilość danego składnika się zgadza, ale jego jakość jest już o wiele niższa. Co więcej – np. słoiczki z jedzeniem dla dzieci, kupowane w identycznym opakowaniu w Chorwacji i w Niemczech, mimo niższej jakości tych dostarczanych do pierwszego z wymienionych krajów, są o wiele droższe niż te niemieckie. Producenci nieudolnie tłumaczą tego typu proceder tym, że dostosowują swoje produkty do indywidualnych smaków odbiorców z różnych krajów. 

Nowe przepisy UE mają zabronić firmom sprzedaży tego samego produktu w różnych opakowaniach. Dodatkowym obowiązkiem będzie znakowanie towarów w sposób widoczny dla kupującego, który ma mieć dostęp do informacji o składnikach natychmiast w momencie zakupu. Nowe prawo zostało poddane głosowaniu wkomisji PE ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (IMCO). Teraz o losie przepisów zadecyduje Rada, czyli państwa członkowskie.Jeśli zostanie ono wdrożone w Polsce, to może pomóc w oczyszczeniu polskiego krajobrazu ze sklepików typu „chemia z Niemiec”, które faktycznie sprzedają produkty lepsze jakościowo.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wielkie otwarcie filii RB Akademii w Krakowie - RB Akademia - szkolenia i doradztwo z zakresu podatków, prawa, kadr… https://t.co/5tvDJnF17x
RB__Poland Zmienia się podejście organów skarbowych do wydatków na edukację - Russell Bedford Poland https://t.co/TUoSYJ299D
RB__Poland Pozbawienie akcjonariuszy prawa poboru akcji a interes spółki - Russell Bedford Poland https://t.co/60tRGvyf43
RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272