poniedziałek, 06 sierpień 2018 21:32

Ministerstwo Finansów proponuje kolejne zmiany w zakresie cen transferowych

Ministerstwo Finansów proponuje kolejną zmianę w zakresie cen transferowych, która ma uszczelnić system podatkowy. Według planów zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. 

Jedna z proponowanych zmian zakłada doprecyzowanie zasad w kwestii ustalania ceny rynkowej. Dokumentacja podatkowa cen transferowych dotyczy m.in. oceny czy zastosowana przez strony cena miała charakter rynkowy ( tzn. nie była sztucznie zaniżona lub zawyżona). Proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana ma także na celu ułatwienie weryfikacji rynkowości ceny przez organy podatkowe. 

Resort chce także ujednolicić pewne kluczowe pojęcia związane z dokumentacją cen transferowych. W tym celu planowane jest opracowanie definicji legalnych niektórych pojęć, w celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych.

Zapraszamy na szolenia z cen transferowych

Kolejna nowość to możliwość wykorzystania dokumentacji sporządzonej dla innego podmiotu z danej grupy. Chodzi tutaj o dokumentację grupową. Uzyskanie odpowiedniej dokumentacji od innego podmiotu może spowodować brak konieczności sporządzania dokumentacji we własnym zakresie. 

Projekt Ministerstwa Finansów proponuje także wydłużenie niektórych terminów dotyczących obowiązków dokumentacyjnych. Niektórzy podatnicy mogą mieć trudności ze sporządzeniem dokumentacji na nowych zasadach w odpowiednim terminie. Wydłużenie ustawowych terminów ma na celu uniknięcie potencjalnych trudności. 

Ustawodawca proponuje też uproszczenia w kwestii ustalania progów kwotowych, od których spełnienia zależy powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych. 

Szczegółowo na temat zmian pisaliśmy TUTAJ

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs