piątek, 29 czerwiec 2018 13:09

Obowiązek dokumentowania cen transferowych nie dotyczy spółek komandytowych

Taka konkluzja wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2017 r. (III SA/Wa 1480/16). Sąd tym samym nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego zaprezentowanym w interpretacji indywidualnej, zgodnie z którym obowiązek taki ciąży na wspólnikach spółek dokonujących transakcji.

 Sprawa dotyczyła transakcji zawartymi pomiędzy dwiema spółkami komandytowymi, w których komandytariuszem była ta sama osoba. Spółki dokonały ze sobą transakcji, których wartość przekroczyła kwotę powodującą obowiązek dokumentacji cen transferowych.

Komandytariusz w złożonym wniosku o interpretację indywidualną zapytał czy obie spółki są powiązane oraz (w razie odpowiedzi pozytywnej) czy muszą sporządzać dokumentacje cen transferowych. Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie obie spółki nie są powiązane i nie występuje obowiązek sporządzania dokumentacji tzn. ani spółki ani ich wspólnicy nie mają takiego obowiązku.

Komandytariusz argumentował, że podatnikami podatku PIT są jedynie wspólnicy spółki komandytowej, a sama spółka jest transparentna podatkowo (nie jest podatnikiem) i z tego powodu nie jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji. W ocenie komandytariusza obowiązek dokumentacyjny nie dotyczy również wspólników gdyż oni nie dokonują transakcji, gdyż te dokonywane są przez spółkę.

Obowiązek dokumentacyjny dotyczy podatników dokonujących transakcji. Spółka komandytowa dokonuje transakcji, ale nie jest podatnikiem, a jej wspólnicy są podatnikami, ale nie dokonują transakcji.

Organ podatkowy nie zgodził się z przedstawionym we wniosku stanowiskiem. Uznał on, że skoro spółka komandytowa nie jest podatnikiem PIT to obowiązek dokumentacji cen transferowych spoczywa na jej wspólnikach, którzy są podatnikami PIT z tytułu osiąganych przez tą spółkę dochodów.

Argumentacji organu nie zaakceptował sąd, który odnosząc się do nie budzącego wątpliwości literalnego brzmienia przepisów, stwierdził, że: „W przypadku więc transakcji handlowych dokonywanych pomiędzy – niebędącymi podatnikiem – spółką komandytową i powiązaną z nią inną spółką komandytową, nie wystąpi konieczność sporządzenia stosownej dokumentacji.”.

Stanowisko sądu dotyczy stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2016 r.

Autor:

Paweł Kula Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych. Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz w dokumentacji  cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Trendy HR 2020/2021 - Russell Bedford https://t.co/63hMimTuSq
RB__Poland „Razem jesteśmy silniejsi” – 37. doroczna globalna konferencja Russell Bedford - Russell Bedford https://t.co/muEBNkqbR4
RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N