poniedziałek, 04 maj 2020 06:41

Obowiązek składania informacji o cenach transferowych – nowości od Ministerstwa Finansów

W dniu 28 kwietnia 2020 r. na Portalu Podatkowym opublikowana została odpowiedź Ministerstwa Finansów, na zapytanie poselskie, dotycząca obowiązku składania informacji o cenach transferowych (dalej: TPR) przez podatkową grupę kapitałową, a także przez podmioty realizujące transakcje krajowe z podmiotami powiązanymi, których wartość nie przekracza ustawowych progów dokumentacyjnych.

Składanie informacji o cenach transferowych przez podatkową grupę kapitałową

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Ministerstwo Finansów w przypadku podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej, podmiotami zobowiązanymi do złożenia informacji o cenach transferowych będą spółki tworzące podatkową grupę kapitałową, nie natomiast sama grupa. 

Składanie informacji o cenach transferowych przez podmioty realizujące transakcje krajowe, których wartość nie przekracza ustawowych progów

W przypadku podatników realizujących transakcje krajowe z podmiotami powiązanymi, których wartość nie przekracza ustawowych progów określonych w art. 11k ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie powstanie obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych.

Należy natomiast podkreślić, iż do złożenia informacji TPR będą zobowiązane podmioty, które realizują transakcje przekraczające progi kwotowe, ale korzystają ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Pełna treść zapytania poselskiego oraz odpowiedzi Ministra Finansów dostępna jest pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/obowiazek-skladania-informacji-o-cenach-transferowych-tpr/

Ponadto przypominamy, iż interaktywne formularze TPR dostępne są na stronie:

https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/

 

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx
7hreply
RB__Poland RB Magazine numer 66 - zapraszamy do pobierania za darmo https://t.co/6vybR1p617 https://t.co/8Pt3AgJ8k7
RB__Poland Russell Bedford kontynuuje ekspansję w Afryce - Russell Bedford https://t.co/gdO2jpjBLV
RB__Poland Podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów spółki jest dochodem z udziału w jej zyskach (PIT) - Russell B… https://t.co/xDu3ObSmI3