poniedziałek, 15 lipiec 2019 12:46

NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód

photo by freepik www.freepik.com photo by freepik www.freepik.com

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zrealizowanie rabatu w ramach akcji promocyjnych organizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników promocji.

Sprawę zapoczątkował wniosek o interpretacje indywidualną, z którym do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wystąpiła największa internetowa platforma zakupowa w Polsce, czyli spółka Allegro.pl. 

Spółka chciała upewnić się czy rabaty, które są przyznawane użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez spółkę nie stanowią dla tych osób przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Jeśli okazałoby się, że kupony te stanowiłyby przychód dla uczestników promocji, spółka chciała upewnić się czy w przedstawionej sytuacji, tj. jeżeli limit kwotowy zwolnienia nie zostanie przekroczony, spełnione będą warunki z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), który stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest: „wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł…”,a tym samym potwierdzić, że spółka jak i uczestnicy promocji będą zwolnieni z obowiązków wynikających, z uzyskania przychodu, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, uznając, że osoba, która otrzymała kupon rabatowy zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego, a platforma zakupowa do wystawienia PIT-u uczestnikowi promocji. 

Zdanie spółki podzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 10 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Po 1313/16), wskazując, iż wykorzystanie kuponu rabatowego przy zakupie towaru lub usługi za pośrednictwem platformy internetowej nie powoduje powstania przychodupo stronie kupującego. Zdaniem sądu kupujący dokonuje zakupu towaru lub usług po cenie uwzględniającej przyznany rabat, nie otrzymując pieniędzy ani wartości pieniężnych. 

Stanowisko spółki potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną organu skarbowego, jednocześnie podtrzymując wyrok WSA w Poznaniu. NSA stwierdził, iż zarówno otrzymanie kuponu rabatowego, który uprawnia do zakupu towaru lub usługi po cenie uwzględniającej przyznany rabat, jak i jego wykorzystanie przy zakupie towaru lub usługi nie mieści się w zakresie pojęciowym przychodu.

Podsumowując, według NSA rabat nie stanowi przychodu dla uczestników promocji, więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że za wykorzystanie kuponu rabatowego nie trzeba odprowadzać podatku.

Wyrok jest prawomocny. 

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r. o sygn. akt II FSK 2478/17

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
15hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB