wtorek, 09 lipiec 2019 11:26

Pomoc ekspertów przy raportowaniu schematów MDR

Z dniem 1 stycznia 2019 r. w Ordynacji podatkowej pojawiły się regulacje dotyczące raportowania schematów podatkowych MDR. Większości podatników schemat podatkowy kojarzy się z agresywną optymalizacją podatkową i z wykorzystywaniem do unikania opodatkowania międzynarodowych struktur, w szczególności tych dostępnych w rajach podatkowych. Jest w tym dużo racji. Niemniej MDR może wystąpić też u podatnika niecelowo. Warto zabezpieczyć się przed taką możliwością. 

Głównym założeniem ustawodawcy w związku z wprowadzeniem MDR jest uzyskanie informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu lub nadużyciach związanych z planowaniem podatkowym. Obowiązek raportowania ma spełniać również funkcję prewencyjną, polegającą na zniechęcaniu podatników oraz ich doradców do wdrażania uzgodnień mogących stanowić unikanie opodatkowania. Wyraźnie trzeba jednak podkreślić, że szeroka definicja schematu podatkowego wykracza poza ramy czynności zmierzających do uzyskania nieuprawnionych korzyści podatkowych. Nowe przepisy nakładają na podatników obowiązek zgłaszania do Krajowej Administracji Skarbowej wszelkich działań, które obniżając zobowiązania podatkowe, mogą być uznane za schemat podatkowy w rozumieniu ustawy. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach legalnie podjęte przez podatników działania mogą skutkować obowiązkiem przekazania informacji o schemacie podatkowym. Jednocześnie część podatników (których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku kwotę 8mln zł) została zobowiązana do wprowadzenia i stosowania wewnętrznej procedury mającej na celu przeciwdziałanie nieskładaniu informacji o MDR.

Zapraszamy na szkolenia z raportowania MDR

Za uchybienia powyższym obowiązkom, przepisy przewidują surowe sankcje – kary administracyjne oraz karno-skarbowe. Łącznie podatnicy muszą się liczyć z karą finansową rzędu nawet 31,6 mln PLN. 

Mało tego – chociaż przepisy obowiązują od początku roku, to ustawa przewiduje ich retrospektywne stosowanie do w stosunku do czynności, które miały miejsce przed 1 stycznia 2019 r. Data obowiązku raportowania zależy od typu schematu podatkowego, który podlega raportowaniu. W przypadku schematu podatkowego, którym jest:

  • schemat podatkowy transgraniczny – schemat podlega raportowaniu, jeżeli pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem dokonano przed dniem wejścia w życie ustawy, nie wcześniej jednak niż po dniu 25 czerwca 2018 r.,

  • inny niż ww. schemat podatkowy – schemat podlega raportowaniu, jeżeli pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem dokonano przed dniem wejścia w życie ustawy, nie wcześniej jednak niż po dniu 1 listopada 2018 r.

Choć Ministerstwo Finansów podkreśla, że występowanie u danego podatnika cech schematu podatkowego nie powinno być postrzegane jako sytuacja niewłaściwa lub naganna, to jednak większość podatników nowy obowiązek odbiera jako opresyjne działanie aparatu skarbowego. Wysoki stopień skomplikowania nowych przepisów potwierdzają wydane 31 stycznia 2019 r. przez Ministerstwo Finansów objaśnienia podatkowe, które liczą ponad 100 stron. Nie dziwi więc fakt, że większość podatników jest zdezorientowana i nie do końca potrafi ocenić czy ich działanie jest schematem podatkowych, a jeśli tak to jak poradzić sobie z obowiązkiem raportowania MDR.

Russell Bedford Poland wychodzi naprzeciw tym wątpliwościom. W tym zakresie oferujemy pomoc w ocenie skutków prawno-podatkowych działań podjętych przez podatników. Proponujemy indywidualne konsultacje z naszymi doradcami podatkowymi w celu ustalenia czy dane uzgodnienie nosi zmamiona schemat podatkowego i podlega zgłoszeniu do Krajowej Administracji Skarbowej. Doradzamy i wdrażamy dla naszych klientów obowiązkowe procedury MDR, które mają na celu przestrzeganie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Dodatkowo oferujemy również usługi szkoleniowe w tym zakresie.

W razie dodatkowych pytań i wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wstąpienie wspólników w prawa i obowiązki spółki jawnej w przypadku jej rozwiązania bez przeprowadzenia postępowani… https://t.co/mbakVLbbF6
RB__Poland Formularz ZAW-NR jest już dostępny – jak dokonać zawiadomienia o płatności na rachunek spoza „Białej listy” VAT? -… https://t.co/bTUJV8gxdK
RB__Poland Uchwała SN: Małżonek dłużnika jest dłużnikiem odpowiadającym za długi z majątku wspólnego małżonków - Russell Bedfo… https://t.co/kRTtvXkwmG
RB__Poland Precedensowe orzeczenie dotyczące alternatywnych funduszy inwestycyjnych, w sprawie klienta Russell Bedford - Russe… https://t.co/s2arlcCUWr