poniedziałek, 17 czerwiec 2019 10:36

Pięć krajów przyłącza się do walki z międzynarodowymi przestępstwami podatkowymi

W dążeniu do wzmocnienia działań egzekucyjnych w walce z osobami, które dopuszczają się międzynarodowych przestępstw podatkowych i prania pieniędzy, organy ścigania podatkowego z pięciu krajów – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Holandii – zebrały się, aby utworzyć organizację Joint Chiefs of Global Tax Enforcement, w skrócie J5.

Impuls do utworzenia J5 był odpowiedzią na wezwanie do działania ze strony Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), aby kraje zrobiły więcej w celu rozwiązania problemu przestępstw podatkowych. J5 będzie współpracować z OECD i rządami innych krajów, jak też i z organizacjami z trzeciego sektora, w stosownych przypadkach. Sukcesy, nowe podejścia i wyniki tych wspólnych działań zostaną udostępnione światowej społeczności zajmującej się egzekwowaniem podatków. Do członków J5 należą: eksperci ds. przestępstw podatkowych i wyżsi urzędnicy amerykańskiego dochodzenia karnego (IRS CI), urzędu skarbowego Her Majesty's (HMRC) w Wielkiej Brytanii, australijskiej komisji wywiadu kryminalnego (ACIC) i australijskiego urzędu podatkowego (ATO), Canada Revenue Agency (CRA) oraz holenderski Fiscal Information and Investigation Service (FIOD).

Impuls do utworzenia J5 był odpowiedzią na wezwanie do działania ze strony Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), aby kraje zrobiły więcej w celu rozwiązania problemu przestępstw podatkowych. J5 będzie współpracować z OECD i rządami innych krajów

„Jesteśmy przekonani, że offshoring i instrumenty finansowe wykorzystywane do popełniania przestępstw podatkowych i prania pieniędzy są szkodliwe dla interesów gospodarczych, fiskalnych i społecznych naszych krajów – stwierdzili w oświadczeniu członkowie grupy. – Będziemy współpracować w celu zbadania tych, którzy umożliwiają międzynarodową przestępczość podatkową i pranie pieniędz, oraz tych, którzy z niej korzystają. Będziemy również współpracować na arenie międzynarodowej w celu zmniejszenia rosnącego zagrożenia dla administracji podatkowych stwarzanych przez kryptowaluty i cyberprzestępczość oraz w celu maksymalnego wykorzystania danych i technologii do ochrony interesów państwowych”.

We wspólnym komunikacie członków J5, Don Fort, szef amerykańskiego IRS-CI, powiedział: „Nie możemy kontynuować działalności w taki sam sposób, jak w przeszłości, ukrywając nasze informacje przed resztą świata, podczas gdy zorganizowani przestępcy podatkowi manipulują systemem i wykorzystują luki w zabezpieczeniach osobistych korzyści. J5 ma na celu przełamanie tych murów i zbudowanie indywidualnych najlepszych praktyk. Stanie się grupą operacyjną, która myśli przyszłościowo i może wywierać presję na globalnych przestępców w sposób, którego nie moglibyśmy osiągnąć w pojedynkę”.

Komentarze Forta zostały wzmocnione przez Simona Yorka, dyrektora brytyjskiej służby ds. dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych HMRC. „Przestępstwa podatkowe i pranie pieniędzy stają się coraz bardziej globalne i wyrafinowane, dlatego ważne jest, abyśmy nadal współpracowali z międzynarodowymi partnerami. Tworzenie J5 pokazuje nasze zaangażowanie w prowadzenie tej walki”.

Magazyn Forbes poinformował, że grupa zacznie od skupienia się na operacyjnych aspektach zwalczania przestępstw finansowych, w tym dzielenia się najlepszymi praktykami i tropami wywiadowczymi, a także wspólnego prowadzenia spraw. Grupa będzie również wykorzystywać nowe metody do śledzenia kryptowaluty używanej do popełnienia przestępstwa. Wreszcie – grupa wprowadzi odpowiednie praktyki, aby w przypadku naruszenia nowych danych lub wydania odpowiednich dokumentów została już wprowadzona struktura umożliwiająca rozwiązanie tego problemu.

Podczas kolejnej telekonferencji z dziennikarzami Fort powiedział, że on i jego koledzy z niecierpliwością oczekują na udostępnienie aktywów w dochodzeniach. Jednocześnie jednak przyznał, że przepisy prawne i ochrona prywatności różnią się w zależności od kraju i w niektórych przypadkach mogą okazać się trudne do pogodzenia.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
1hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac