wtorek, 26 marzec 2019 07:20

Są konkrety w sprawie prac nad przepisami dotyczącymi uproszczonej procedury uzyskiwania porozumienia cenowego (APA)

MF poinformowało, że trwają prace nad zapowiadanymi już dożo wcześniej i oczekiwanymi przez podatników rozwiązaniami w zakresie możliwości uzyskania uprzedniego porozumienia cenowego w uproszczonej procedurze.

Aktualne przepisy dotyczące zasad uzyskiwania uprzednich porozumień cenowych określają dość czasochłonną i kosztowną procedurę uzyskiwania takiego porozumienia, co przekłada się na niewielką liczbę zawartych porozumień. Podstawową korzyścią zawarcia porozumienia cenowego jest ograniczenia ryzyka zakwestionowania ceny rynkowej w transakcjach dokonywanych między podmiotami powiązanymi, które są objęte takim porozumieniem. W toku procesu uzyskiwania takiego porozumienia warunki transakcji podlegają weryfikacji przez MF.

Zapowiedzi o wprowadzeniu uproszczonej procedury uzyskania APA, która ma uczynić to narzędzie łatwiej dostępnym dla podatników, pojawiły się już ponad rok temu  

Uproszczenie polega przede wszystkim na obniżeniu wysokości opłat oraz  zmniejszeniu wymogów dokumentacyjnych (dla wybranych transakcji wiążących się z ograniczonym ryzykiem wpływu na dochód podatkowy). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadzenie uproszczonej procedury pozwoli tez na skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji.  

Zgodnie z komunikatem uprzednie porozumienia cenowe będą uregulowane w jednej ustawie łącznie z regulacjami dotyczącymi rozwiązywania sporów w zakresie podwójnego opodatkowania - ustawodawca traktuje te zagadnienia jako jedną kategorię - narzędzi jakie mają służyć eliminacji ryzyka podatkowego. W tym celu przedstawiony zostanie projekt całkowicie nowej ustawy - o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.   Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów określono na II kwartał 2019 roku.    

https://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r9823740421551,Projekt-ustawy-o-rozstrzyganiu-sporow-dotyczacych-podwojnego-opodatkowania-oraz-.html  

Autor

Leszek Dutkiewicz Partner w Russell Bedford.

Od 2011 roku związany z Russell Bedford Poland. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford w Top 20 globalnych sieci - Russell Bedford Poland https://t.co/8CB0poIxTH
11hreply
RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i