środa, 21 listopad 2018 10:24

MF w sprawie przepisów pozwalających na przypisanie odpowiedniej części dochodu do zakładu zagranicznego

Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację posła Kukiz`15 Bartosza Jóźwiaka, dotyczącą transakcji między jednostką a jej zagranicznym zakładem. W interpelacji skierowanej do MF zapytano, czy dokumentując transakcje między jednostką a jej zakładem należy koncentrować się na racjonalności ekonomicznej dokonywanych przesunięć, czy też obligatoryjne będzie stosowanie marż.

W udzielonej odpowiedzi MF wskazał, iż ustawa o CIT oraz odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają przepisy, które pozwalają na przypisanie odpowiedniej części dochodu do zakładu zagranicznego.

Aby takie przypisanie było możliwe stosuje się pewną fikcję prawną, która polega na traktowaniu zakładu jak odrębnego od jednostki macierzystej podmiotu. Jak wskazuje MF takie rozwiązanie jest powszechnie przyjętą praktyką tworzenia rozwiązań w ramach międzynarodowego prawa podatkowego. Z kolei na podstawie polskich przepisów (art. 11 ust. 8d updop) zakład zagraniczny jest traktowany jak podmiot powiązany ze swoją jednostką macierzystą, a w konsekwencji znajdują do niego zastosowanie obowiązki w zakresie sporządzenia dokumentacji podatkowej, obowiązki w zakresie uproszczonego sprawozdania oraz dopuszczana jest możliwość szacowania przez organy podatkowe wysokości dochodu przypisanego do tego zakładu.

MF podkreśla, że w odniesieniu do zakładów zagranicznych nie zostały wprowadzone żadne szczególne wyłączenia w zakresie obowiązków dokumentacyjnych. Oznacza to, że aktualnie obowiązujące progi dokumentacyjne (odpowiednio 2 mln EUR dla podstawowego obowiązku dokumentacyjnego, 10 mln EUR dla obowiązku sporządzenia analizy porównawczej) należy ustalać w odniesieniu do przychodów i kosztów przypisanych do tego zakładu. W udzielonej odpowiedzi na interpelacje nie poruszono natomiast kwestii tego, w jaki sposób należy ustalać wartość transakcji realizowanych miedzy zakładem a jego jednostką macierzystą.

Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską z dnia 14 listopada 20198 r., DCT1.054.2.2018

Autor

Leszek Dutkiewicz

Partner w Russell Bedford. Od 2011 roku związany z Russell Bedford Poland. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford w Top 20 globalnych sieci - Russell Bedford Poland https://t.co/8CB0poIxTH
12hreply
RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i