środa, 13 luty 2019 14:51

5 kluczowych cech, których należy szukać u potencjalnego pracownika

 

Warunkiem sukcesu każdego udanego biznesu są ludzie, którzy współpracują po to, aby interes mógł się rozwijać. Zatrudniając pracowników, chcesz mieć pewność, że każdy z nich nie tylko nadaje się do określonej roli, ale również wpisuje się w swoistą kulturę firmy. Rozmowy rekrutacyjne dają tylko mały wgląd w to, z jakim pracownikiem mamy do czynienia, ale istnieją kluczowe cechy, które pozwolą pracodawcy/rekruterowi wyobrazić sobie, jak dana osoba podchodzi do pracy i jak będzie funkcjonować w zespole. Oto pięć cech, na które należy zwrócić uwagę podczas wywiadu z potencjalnym pracownikiem.

1. Pozytywna energia

Stosunek osoby do pracy może mieć ogromny wpływ na zespół i może dawać tzw. efekt domina. Negatywne podejście jest zaraźliwe. Jeśli ktoś konsekwentnie uważa, że szklanka jest w połowie pusta, to reszta siły roboczej może nieumyślnie podążyć za tym przekonaniem. Dobra energia nie musi się objawiać w hurraoptymizmie. Bardziej chodzi o pozytywne nastawienie, motywację do pracy, motywowanie innych i dawanie dobrego przykładu. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób pracownik odnosi się do poprzednich funkcji, projektów i współpracowników – czy są one oceniane pozytywnie, czy też w komentowaniu ich dana osoba koncentruje się na negatywnych aspektach?

Zapraszamy na szkolenie ZARZĄDZANIE POKOLENIAMI BB, X, Y, Z – NOWE WYZWANIA 

 2. Proaktywność

Większość miejsc pracy w branży konsultingowej działa w szybkim tempie, a jednocześnie realizowanych jest wiele różnych projektów. To wspaniałe, gdy pracownik wykonuje prace w sposób terminowy i precyzyjny, a jeszcze lepiej, gdy wykorzystuje przestoje, aby przygotować nowe pomysły lub sugestie. Zapytaj podczas wywiadu o przykłady takich pomysłów z poprzednich zadań.

3. Dobra komunikacja

Ta jest kluczowa. Możesz poprosić eksperta o wywiad, ale jeśli nie ma dobrych umiejętności komunikacyjnych, to nie dostaniesz odpowiedzi, które zrozumiesz ty czy klienci. Zanim zaczniesz zadawać pytania, zwróć uwagę na to jak pracownik się z tobą kontaktuje (biorąc poprawkę na stres związany z rozmową kwalifikacyjną!). Zapytaj o przykłady, które pokażą ci jak pracował w grupie nad wspólnym celem i jak przezwyciężał wszelkie pojawiające się przeszkody. Czy stawiał na pracę grupową, czy też ma problemy z komunikacją z kolegami z pracy. Dobrze komunikujący się pracownik będzie dyplomatyczny w razie konfliktu. Zamiast narzucać innym swoją opinię, będzie zachęcać do otwartej rozmowy i, o ile to możliwe, postara się znaleźć kompromis.

4. Odpowiedzialność

Żonglowanie wieloma funkcjami podczas próby dotrzymania terminów może być trudne i to normalne, że wszyscy popełniamy w takich sytuacjach błędy. Ważne jest to jak reagujemy, gdy zdamy sobie sprawę, że zdarzył się błąd. Chcemy, aby pracownik był na tyle dojrzały, aby w takiej sytuacji wziąć na siebie odpowiedzialność i natychmiast podjąć kroki w celu rozwiązania problemu. Podczas rozmowy poproś kandydata, aby podzielił się informacją o tym kiedy i jaki popełnił błąd. Zwróć uwagę na język, którego używa: czy zrzuca winę na kolegę czy zespół, czy też przyznaje się do swojego błędu. Czy potrafił szybko zaoferować rozwiązania, które zrekompensowały wyrządzone szkody?

5. Umiejętności rozwiązywania problemów

Każda praca stawia przed nami wyzwania. Idealny pracownik postrzega je jako możliwości, a nie blokady. Jest kreatywny, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów. Myśli nieszablonowo, zamiast zawsze szukać bezpiecznego, wypróbowanego i przetestowanego rozwiązania. Zapytaj czy twój potencjalny pracownik może podać przykład, kiedy wymyślił taki nowy sposób rozwiązania problemu. W jaki sposób przekonał swój zespół, że jest to właściwa droga i jakie korzyści przyniosło to firmie? Świeże sposoby myślenia inspirują innych do kreatywności, więc nawet jeśli pewne rozwiązanie nie działa, może zachęcić zespół do podejścia do kolejnego projektu w nowatorski sposób. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, w której pracownicy czują się swobodnie dzieląc się pomysłami.

AUTOR: Allied Irish Banks, p.l.c. (AIB)

źródło: https://www.russellbedford.com/latest/insight/5-key-traits-to-look-for-in-a-potential-employee/

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. kluczowych klientów
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
2hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
6hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm