wtorek, 16 lipiec 2019 12:31

Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów

Tematyka cen transferowych sama w sobie nie jest prosta. Ustawodawca nie ułatwia zadania w zakresie sprostania wymogom zapisanym w ustawach. Dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat zmienił przepisy w tym zakresie – i nie były to poprawki kosmetyczne. Trzymamy rękę na pulsie tych zmian i służymy pomocą.

Poważne zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obejmują między innymi kwestie obowiązku dokumentacyjnego (kogo dotyczy, w jaki sposób obliczać progi transakcyjne, po przekroczeniu których transakcja staje się „transakcją istotną”) i kwestie zawartości dokumentacji podatkowych („lokalnych” oraz „grupowych”). Dodatkowo powstał problem nowych terminów – o ile przed 2017 r. nie było dokładnego terminu na sporządzenie dokumentacji podatkowych (trzeba było jedynie pamiętać o siedmiodniowym terminie na przedstawienie dokumentów w przypadku wezwania przez organ podatkowy – który obowiązuje również obecnie), o tyle zgodnie z nowymi przepisami należy je sporządzić do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (dokumentację „grupową” – do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Konsekwencje za niesporządzenie dokumentacji podatkowych

Przed najnowszą zmianą przepisów (tj. do końca 2018 r.) najdotkliwszą karą była sankcyjna stawka podatkowa – 50%. Opodatkowana była różnica pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez organy podatkowe. Od 2019 r. uchylono powyższą stawkę sankcyjną, ale wprowadzono nowe rozwiązanie, opisane w rozdziale 6a Ordynacji podatkowej – Dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Mianowicie w przypadku wydania decyzji z zastosowaniem przepisów dotyczących cen transferowych organ może nałożyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 10% sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub w części dochodu do opodatkowania w zakresie wynikającym z tej decyzji.

Jednakże to nie koniec. Powyższa stawka sankcyjna może zostać podwojona, jeżeli:

  • podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15.000.000,00 PLN – w zakresie nadwyżki ponad tę kwotę,
  • podatnik nie przedłożył organowi podatkowemu dokumentacji podatkowej.

W jaki sposób uniknąć powyższych nieprzyjemności? Najlepiej skontaktować się z Russell Bedford Poland Sp. z o.o. Nasz doświadczony zespół odpowie na Państwa pytania, pomoże w zidentyfikowaniu transakcji, które podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu, sporządzi dokumentacje. Dział Doradztwa Podatkowego RBP posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu powyższych usług.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
15hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB