languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w rachunkowości/Nowe wzory CIT-TP i PIT-TP
piątek, 06 lipiec 2018 10:35

Nowe wzory CIT-TP i PIT-TP

05 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie zawierające projekty nowych deklaracji uproszczonych CIT-TP i PIT-TP. Nowe wzory mają służyć podatnikom obowiązanym do złożenia sprawozdania uproszczonego po raz pierwszy w odniesieniu do roku podatkowego rozpoczętego 1 stycznia 2017 r, lub później.

W nowej wersji formularza wprowadzono rozróżnienie między podatnikiem składającym sprawozdanie, a podmiotem/podmiotami, których to sprawozdanie dotyczy. Jest to opcja przydatna w przypadku podatników działających w strukturach spółek niebędących osobami prawnymi, którzy zostali wyznaczeni do przygotowania dokumentacji podatkowych oraz w przypadku podmiotów funkcjonujących w podatkowych grupach kapitałowych.

W porównaniu do wcześniejszej wersji formularza, aktualny wzór został uzupełniony o następujące elementy (na przykładzie formularza CIT-TP):

- wprowadzono możliwość złożenia korekty sprawozdania (pole 7);

- zostało utworzone odrębne pole, w którym można wskazać liczbę podmiotów, za które będzie składane sprawozdanie (pole 5);

- w związku z przewidywaną możliwością złożenia sprawozdania przez podatnika za inny podmiot w części dotyczącej danych identyfikacyjnych wprowadzono miejsce na określenie danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczyć będzie sprawozdanie (część C.);

- w części dotyczącej informacji o liczbie podmiotów powiązanych przewidziano odrębną pozycję dla podmiotów powiązanych posiadających status zakładu zagranicznego podmiotu, za który jest składane sprawozdanie.

Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi z marca bieżącego roku, pierwotne terminy na złożenie oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i sprawozdań uproszczonych zostały przedłużone, w większości przypadków do września 2018 r. Niemniej jednak niektórzy podatnicy już złożyli sprawozdania uproszczone z wykorzystaniem wzorów wcześniej uchwalonych rozporządzeniem z czerwca 2017 roku.

MF przewidziało taką sytuację wprowadzając regulację, zgodnie z którą w przypadku składania uproszczonego sprawozdania do dnia 30 września 2018 r. podatnicy mogą się posłużyć zarówno tym nowym wzorem wprowadzonym w właśnie opublikowanym rozporządzeniu, jak i poprzednią wersją sprawozdania opublikowaną wraz z rozporządzeniem w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że nie będzie potrzeby ponownego składania CIT-TP lub PIT-TP na nowym wzorze, jeżeli podatnik zrealizował ten obowiązek już wcześniej.

Pod poniższymi linkami udostępniamy aktualne wzory sprawozdań uproszczonych:

Pobierz TUTAJ CIT-TP

Pobierz TUTAJ PIT-TP

Russell Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbmagazine

 

Luty 2023

RB Magazine numer 91

pobierz magazyn

rbiuletyn

 

Styczeń 2023

RB Biuletyn numer 42

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi