piątek, 06 lipiec 2018 10:35

Nowe wzory CIT-TP i PIT-TP

05 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie zawierające projekty nowych deklaracji uproszczonych CIT-TP i PIT-TP. Nowe wzory mają służyć podatnikom obowiązanym do złożenia sprawozdania uproszczonego po raz pierwszy w odniesieniu do roku podatkowego rozpoczętego 1 stycznia 2017 r, lub później.

W nowej wersji formularza wprowadzono rozróżnienie między podatnikiem składającym sprawozdanie, a podmiotem/podmiotami, których to sprawozdanie dotyczy. Jest to opcja przydatna w przypadku podatników działających w strukturach spółek niebędących osobami prawnymi, którzy zostali wyznaczeni do przygotowania dokumentacji podatkowych oraz w przypadku podmiotów funkcjonujących w podatkowych grupach kapitałowych.

W porównaniu do wcześniejszej wersji formularza, aktualny wzór został uzupełniony o następujące elementy (na przykładzie formularza CIT-TP):

- wprowadzono możliwość złożenia korekty sprawozdania (pole 7);

- zostało utworzone odrębne pole, w którym można wskazać liczbę podmiotów, za które będzie składane sprawozdanie (pole 5);

- w związku z przewidywaną możliwością złożenia sprawozdania przez podatnika za inny podmiot w części dotyczącej danych identyfikacyjnych wprowadzono miejsce na określenie danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczyć będzie sprawozdanie (część C.);

- w części dotyczącej informacji o liczbie podmiotów powiązanych przewidziano odrębną pozycję dla podmiotów powiązanych posiadających status zakładu zagranicznego podmiotu, za który jest składane sprawozdanie.

Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi z marca bieżącego roku, pierwotne terminy na złożenie oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i sprawozdań uproszczonych zostały przedłużone, w większości przypadków do września 2018 r. Niemniej jednak niektórzy podatnicy już złożyli sprawozdania uproszczone z wykorzystaniem wzorów wcześniej uchwalonych rozporządzeniem z czerwca 2017 roku.

MF przewidziało taką sytuację wprowadzając regulację, zgodnie z którą w przypadku składania uproszczonego sprawozdania do dnia 30 września 2018 r. podatnicy mogą się posłużyć zarówno tym nowym wzorem wprowadzonym w właśnie opublikowanym rozporządzeniu, jak i poprzednią wersją sprawozdania opublikowaną wraz z rozporządzeniem w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że nie będzie potrzeby ponownego składania CIT-TP lub PIT-TP na nowym wzorze, jeżeli podatnik zrealizował ten obowiązek już wcześniej.

Pod poniższymi linkami udostępniamy aktualne wzory sprawozdań uproszczonych:

Pobierz TUTAJ CIT-TP

Pobierz TUTAJ PIT-TP

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Split payment zamiast odwrotnego obciążenia. Nowelizacja prawa podatkowego skierowana do opiniowania  - Russell Bed… https://t.co/vqUNBSysR6
RB__Poland Forum Podatkowe Poznań 2019 już za nami!! - Russell Bedford Poland https://t.co/9JpJ9sVtPA
RB__Poland Pracownik czy przedsiębiorca? Umowa o pracę a umowa o współpracę w aktualnym orzecznictwie - Russell Bedford Poland https://t.co/rnq5ekabZG
RB__Poland RT @ZIGospodarcza: 51. wydanie czasopisma #RBMagazine, którego wydawcą jest @RB__Poland. #członekZIG Zapraszamy do lektury 👉 https://t.co/n