languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w prawie/Naklejka uprawniająca do przebywania w strefach czystego transportu
piątek, 06 maj 2022 13:21

Naklejka uprawniająca do przebywania w strefach czystego transportu

Działania władz koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań, które przeciwdziałałyby zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Jednym z takich rozwiązań jest specjalna naklejka na szybę, którą będą musiały posiadać wszystkie samochody w strefach czystego transportu w największych miastach.  

Wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska 31 marca 2022 r. Rozporządzenie to weszło w życie 4 maja 2022 r. Informacje o nalepkach znaleźć można również w art. 39 ust. 13 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Pierwsze strefy czystego transportu mogą powstać już 1 stycznia 2023 r.

Na ten pomysł przychylnie patrzą władze Krakowa, dlatego to tam mogą pojawić się pierwsze takie strefy. Rozwiązanie to rozważa również stolica Polski. Rewolucja ma nastąpić w przeciągu dwóch lat. Ograniczenia dotyczyłyby tego, aby do Warszawy nie wjeżdżały najbardziej trujące samochody z silnikiem diesla. Przewiduje się, że restrykcje najbardziej dotkną pojazdy wyprodukowane przed 2005 rokiem. Wjazd samochodem spalinowym do takiej strefy będzie możliwy na podstawie wydawanej przez samorząd naklejki

Nawet 500 zł kary za brak naklejki na samochodzie

Resort klimatu opracował już wzór naklejki. Według niego będzie zawierała następujące informacje: rok produkcji pojazdu; rodzaj paliwa; nazwa gminy ustanawiającej strefę czystego transportu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu można zostać ukaranym karą nawet do 500 zł, o czym informuje art. 96c. Ustawy z dnia 20.05.1971 r. Kodeks wykroczeń.

 

Russell  Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi