languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w prawie/Krajowy Program Reform 2022/2023, czyli co szykuje polski rząd w następnych miesiącach
piątek, 18 marzec 2022 08:16

Krajowy Program Reform 2022/2023, czyli co szykuje polski rząd w następnych miesiącach

Już w przyszłym roku rząd Rzeczpospolitej Polskiej planuje „ozusować” wszystkie umowy zlecenia bez względu na osiągnięte przychody. Planowana reforma nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy. Szacuje się, że zleceniobiorcy na zmianie zarobią 13,71% mniej. O planowanej reformie możemy się dowiedzieć z rządowego Krajowego Programu Reform 2022/2023 w wersji z dnia 14 marca 2022.

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej zostało zobowiązane do przedłożenia Komisji Europejskiej z końcem kwietnia 2022 r. plan zmian w obszarze gospodarczym i społecznym. W Polsce za Krajowy Program Reform 2022/2023 odpowiada Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości. Polski Krajowy Program Reform 2022/2023, poza wspomnianym „ozusowaniem” umów zlecenia, przewiduje wprowadzenie usprawnienie w dziedzinie sądownictwa, służby zdrowia a także wprowadzenie „jednolitego kontraktu”.

Zgodnie z Krajowym Programem Reform 2022/2023 „celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, poprzez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany przyczynią się do uporządkowania systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienia zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej czy podwyższenia przyszłych świadczeń długoterminowych”. Planowane przez rządz zmiany w zakresie umów cywilnoprawnych miałoby zostać wprowadzone w pierwszym kwartale 2023 roku.

Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę kluczową zmianą może okazać się zapowiedziany przez rząd „jednolity kontrakt”. Z Krajowego Programu Reform 2022/2023 nie wynika jednak co należy rozumieć przez termin „jednolity kontrakt”, z procedowanego programu dowiadujemy się jedynie, że celem tej reformy jest „zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa na polskim rynku pracy” Jak podają eksperci, rząd może planować wprowadzenie szeregu wzorców umów o pracę (w zależności typu umowy o pracę), do stosowania których zobowiązani byliby pracodawcy. W tym zakresie jak podkreśla polski rząd planowane są konsultacje z organizacjami pracodawców i związków zawodowych.

Krajowy Program Reform 2022/2023 to również zmiany w sądownictwie. Polski rząd planuje, że tego typu reforma miałaby obowiązywać od trzeciego kwartału 2023 roku. Zgodnie z Krajowym Programem Reform 2022/2023 reforma miałaby obejmować:

  • spłaszczenie struktury sądownictwa poprzez zmianę struktury organizacyjnej sądownictwa i eliminację jednego szczebla sądów odwoławczych;
  • zmniejszenie liczby okręgów sądowych z jednoczesnym pozostawieniem dotychczasowych jednostek orzeczniczych, (jednostki te mają stanowić oddziały sądów);
  • optymalizacja obciążenia sędziów,
  • zmniejszenie etatów funkcyjnych.

Wydany 14 marca Krajowy Program Reform 2022/2023 jest w fazie procedowania, wciąż trwają nad nim pracę zatem jego ostateczny kształt do końca kwietnia bieżącego roku może ulec zmianie.

Autorzy: Ernest Bucior, radca prawny Russell Bedford Poland

 

Russell  Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi