languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w prawie/Prawo do weryfikacji szczepień pracowników ma wejść w życie już we wrześniu
czwartek, 19 sierpień 2021 07:00

Prawo do weryfikacji szczepień pracowników ma wejść w życie już we wrześniu

Projekt ustawy pozwalającej pracodawcom na sprawdzanie tego, którzy z ich pracowników się zaszczepili, był jednym z rozwiązań, nad którymi pracowało Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Po zdymisjonowaniu wicepremiera, który zarządzał między innymi pracami nad tym projektem, przejmuje go Ministerstwo Zdrowia. Nowe prawo ma wejść w trybie przyspieszonym we wrześniu.

Jak wynika z badania Konfederacji Lewiatan, aż 80% pracodawców uważa, że powinni mieć dostęp do informacji o zaszczepieniu, co pozwoli im rozplanować pracę i zapewnić bezpieczeństwo personelowi. Powstaje pytanie czy ta potrzeba nie koliduje z prawem do tajemnicy dotyczącej zdrowia, a także z zapisami RPDO. Wątpliwości budzi też zgodność prawa z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia, które nie może stać się obowiązkiem, chyba, że rząd wprowadzi ustawę dotyczącą obowiązkowych szczepień.

Rząd chce jednak podejść do problemu inaczej. Poza dostępem do systemu informatycznego, mającego pokazać pracodawcy kto z jego pracowników został zaszczepiony, ustawa ma dawać prawo do obłożenia pracownika przez pracodawcę obowiązkiem testowania nieszczepionego pracownika. Często testowanie ma w rezultacie sprawić, że osoba niezaszczepiona ugnie się pod presją i zdecyduje na zaszczepienie.  

 

Russell  Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi