środa, 30 grudzień 2020 07:33

Obowiązek zgłaszania umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 roku

 photo created by katemangostar - www.freepik.com photo created by katemangostar - www.freepik.com

Wraz z początkiem nowego roku 2021 powstanie rejestr umów o dzieło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zgłaszane do niego mają być tylko umowy zawarte po tej dacie. Obowiązek ten wynika z Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Kto ma obowiązek poinformować ZUS o umowie o dzieło?

Taki obowiązek został nałożony na płatników składek lub osoby fizyczne. Jednakże ustawa przewiduje następujące sytuacje, kiedy tego robić nie trzeba:

  • umowa o dzieło została zawarta z własnym pracownikiem,
  • obowiązki w ramach umowy o dzieło są wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, ale umowa ta została zawarta z innym podmiotem,
  • umowa o dzieło zawarta z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres ich działalności
  • zgłaszać umów o dzieło nie muszą podmioty i jednostki organizacyjne, które nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, gdyż nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych.

Jak zgłosić do rejestru umowę o dzieło?

Umowy o dzieło zawarte od 1 stycznia 2021 r. wykazywać należy w nowym formularzu ZUS RUD. Powinno się złożyć ten formularz do siedmiu dni od zawarcia umowy. Można to zrobić elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Warto przy tym pamiętać, że dla każdego wykonawcy trzeba wypełnić oddzielny formularz RUD. Natomiast w jednym formularzu nie można przekazać informacji o więcej niż dziesięciu umowach o dzieło. Główne informacje w zgłoszeniu dotyczą zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, przedmiotu umowy.

Cel prowadzenia rejestru umów o dzieło

ZUS od początku twierdził, że uzyskane w rejestrze informacje mają posłużyć do celów statystyczno-analitycznych oraz do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. Zatem nie należałoby się raczej obawiać chęci ozusowania tychże umów. Ze względu na specyfikę umów o dzieło trudno byłoby ustalić chociażby  okres ubezpieczenia. Ze strony pracodawców pojawiły się też obawy, że nowy obowiązek pozwoli urzędnikom  na łatwiejsze typowanie firm do kontroli pod kątem ewentualnej zmiany umów o dzieło na umowy zlecenia. Czas pokaże jak kłopotliwy okaże się dla pracodawców nowy przepis. 

Źródło:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/od-1-stycznia-2021-r_-trzeba-informowac-zus-o-zawarciu-umowy-o-dzielo/3746272

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR