languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Ministerstwo prześwietli paczki z Chin – powstaje nowy oddział celny
wtorek, 25 wrzesień 2018 07:37

Ministerstwo prześwietli paczki z Chin – powstaje nowy oddział celny

Chiński telefon, laptop lub tablet to dzisiaj codzienność. Polacy często sięgają to taki sprzęt elektroniczny ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Zakup może okazać się jeszcze bardziej okazyjny, jeśli sprzęt zamówi się bezpośrednio z Chin przez jeden z popularnych portali takich jak Aliexpress. Wśród kupujących krąży obiegowa opinia, że od takich zakupów nie trzeba płacić podatku VAT, a nawet jeśli trzeba, to może paczka nie zostanie skontrolowana i uda się zaoszczędzić te 23%. Ministerstwo finansów dostrzega ten problem i przypomniało ostatnio, że towary importowane z Chin w przesyłkach pocztowych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 51 zwalnia z podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich bezpośrednio do polskich konsumentów, jednak pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to nie dotyczy również towarów importowanych w drodze sprzedaży wysyłkowej. W związku z tym typowe zakupy robione przez polskich konsumentów nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Dotyczy ono zasadniczo otrzymanych prezentów do wskazanej powyżej kwoty. Problem w tym, że organy celne nie są w stanie skontrolować wszystkich paczek wysyłanych jako tzw. gifty. 

Ministerstwo finansów podejmuje więc kroki w celu uszczelnienie podatku vat od importu towarów w przesyłkach pocztowych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary. Rozporządzenie przewiduje utworzenie nowego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, który będzie podlegał Lubelskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Białej Podlaskiej. 

Prace nad u tworzeniem Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie rozpoczęto w listopadzie 2017 r. z inicjatywy Poczty Polskiej SA. Bezpośrednim powodem podjęcia tych działań było rozpoczęcie przez Pocztę Polską SA współpracy z chińskim operatorem pocztowym w zakresie obsługi przesyłek pocztowych transportowanych w kontenerach drogą kolejową przez Małaszewicze do Lublina. Ministerstwo finansów chce, aby Oddział Celny Pocztowy w Lublinie kontrolował przesyłki przychodzące drogą kolejową z Chin. Celem utworzenia nowego oddziału celnego ma być zapewnienie lepszego poziomu kontroli przesyłek pocztowych w imporcie i podniesienie wpływów Skarbu Państwa z tytułu cła i podatku VAT. Ministerstwo Finansów planuje utworzyć dodatkowe 35 etatów dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. W związku z tym należy się spodziewać, że przesyłki z Chin będą częściej kontrolowane, a kupujący wzywani do uiszczenia należnych podatków.

Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi