languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Zwolnienie z podatku VAT usług z zakresu dietetyki
czwartek, 20 wrzesień 2018 06:24

Zwolnienie z podatku VAT usług z zakresu dietetyki

Usługi z zakresu dietetyki oraz pakiety takich usług w formie regularnych porad i konsultacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT, jeśli były świadczone przez osoby posiadające profesjonalne uprawnienia zawodowe z zakresu dietetyki. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 grudnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP4.4012.475.2017.1.AKO.

Zakres omawianej interpretacji to usługi dietetyczne w przedmiocie poradnictwa dietetycznego poprzez konsultacje, układanie planu diet oraz suplementacji dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami w przypadku, gdy będą służyły profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia pacjentów, wykonywane przez osobę, która legitymuje się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych. 

Wnioskodawcą interpretacji jest osoba prawna będąca podatnikiem CIT, a także podatnikiem VAT czynnym. Działalność polega na poradach dietetycznych udzielanych przez Internet. Oferta jest kierowana zarówno do osób, którym zależy na profilaktyce zdrowotnej oraz do tych, które potrzebują porad dietetycznych ze względu na problemy zdrowotne. 

 Wnioskodawca chciał uzyskać informacje, czy jego działalność z zakresu porad dietetycznych może być objęta zwolnieniem z VAT (usługi medyczne co do zasady są objęte zwolnieniem z VAT). 

W omawianej interpretacji organ podatkowy uznał za uzasadnione zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Organ podatkowy wskazał, że zakres przedmiotowy usług medycznych zwolnionych z VAT nie został jednoznacznie określony w ustawie VAT. Wskazał jednocześnie, że przepisy krajowe w zakresie opieki medycznej stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b) oraz lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. Z tego powodu organ podatkowy uznał za konieczne odwołanie się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w tym zakresie. 

Organ podatkowy powołał się na orzeczenie TSUE sygn. C-106/05 zgodnie z którym:

„pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia”. 

Z tego orzeczenia wynika, że zakres przedmiotowy zwolnienia obejmuje usługi medyczne mające na celu poprawę zdrowia. To z kolei sprawia, że porady dietetyczne są objęte zwolnieniem z VAT, gdyż mają na celu profilaktykę lub poprawę zdrowia.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na konieczność wystąpienia drugiego warunku – takie usługi muszą być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje zawodowe aby mogły być objęte zwolnieniem z VAT. 

Autor: 

Ekspert Russell Bedford

 

Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi