languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Ministerstwo Finansów proponuje kolejne zmiany w zakresie cen transferowych
poniedziałek, 06 sierpień 2018 21:32

Ministerstwo Finansów proponuje kolejne zmiany w zakresie cen transferowych

Ministerstwo Finansów proponuje kolejną zmianę w zakresie cen transferowych, która ma uszczelnić system podatkowy. Według planów zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. 

Jedna z proponowanych zmian zakłada doprecyzowanie zasad w kwestii ustalania ceny rynkowej. Dokumentacja podatkowa cen transferowych dotyczy m.in. oceny czy zastosowana przez strony cena miała charakter rynkowy ( tzn. nie była sztucznie zaniżona lub zawyżona). Proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana ma także na celu ułatwienie weryfikacji rynkowości ceny przez organy podatkowe. 

Resort chce także ujednolicić pewne kluczowe pojęcia związane z dokumentacją cen transferowych. W tym celu planowane jest opracowanie definicji legalnych niektórych pojęć, w celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych.

Zapraszamy na szolenia z cen transferowych

Kolejna nowość to możliwość wykorzystania dokumentacji sporządzonej dla innego podmiotu z danej grupy. Chodzi tutaj o dokumentację grupową. Uzyskanie odpowiedniej dokumentacji od innego podmiotu może spowodować brak konieczności sporządzania dokumentacji we własnym zakresie. 

Projekt Ministerstwa Finansów proponuje także wydłużenie niektórych terminów dotyczących obowiązków dokumentacyjnych. Niektórzy podatnicy mogą mieć trudności ze sporządzeniem dokumentacji na nowych zasadach w odpowiednim terminie. Wydłużenie ustawowych terminów ma na celu uniknięcie potencjalnych trudności. 

Ustawodawca proponuje też uproszczenia w kwestii ustalania progów kwotowych, od których spełnienia zależy powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych. 

Szczegółowo na temat zmian pisaliśmy TUTAJ

Russell Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbmagazine

 

Luty 2023

RB Magazine numer 91

pobierz magazyn

rbiuletyn

 

Styczeń 2023

RB Biuletyn numer 42

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi