piątek, 29 czerwiec 2018 13:20

Kontrowersyjna konfiskata rozszerzona

W połowie 2017 r. weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Nowa instytucja znacznie poszerzyła ramy dotychczasowej możliwości orzeczenia przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa lub służącego do popełnienia przestępstwa. 

 

Kluczowa zmiana polega na ustanowieniu mechanizmu „odwróconego domniemania”. W niektórych przypadkach obywatel musi udowodnić, że nabył legalnie majątek. Co więcej, konfiskata może dotyczyć nie tylko właścicieli danej rzeczy, ale także osoby dysponującej nią z innego tytułu (np. dzierżawa).

W ubiegłym roku prokuratorzy zabezpieczyli majątek o łącznej wartości ok. 400 mln zł. Prokuratorzy zajmują najróżniejsze dobra, np. kosztowności, gotówkę, środki transportu. Nowe przepisy dotyczą przestępstw związanych z mieniem o znacznej wartości (powyżej 200 tys. zł), takich jak m.in. wystawienie tzw. pustych faktur.

Według założeń konfiskata rozszerzona może być zastosowana jedynie wtedy, gdy ktoś działał celowo, a nie w przypadku pomyłki. Prokuratura stosuje tutaj specyficzne domniemanie: jeśli podatnik popełni oszustwo w podatku VAT na znaczną kwotę, to uznaje się, że jego mienie pochodzi z przestępstwa i podlega zajęciu. Właściciel lub posiadacz musi wtedy sam udowodnić legalność pochodzenia tych dóbr.

Kolejna możliwość ochrony przed konfiskatą rozszerzoną to negowanie umyślności czynu (np. błędu na fakturze). Jeśli ktoś wykaże, że np. nie miał świadomości posługiwania się „pustą” fakturą, to nowe przepisy nie będą mogły być zastosowane.

Konfiskata rozszerzona jest narzędziem, które może mieć potencjalnie dużą siłę rażenia. Wiele zależy od interpretacji prokuratury w danej sprawie oraz od środków obrony podjętych przez podatnika.      

Autor: 

Autor:

Paweł Kula Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych. Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz w dokumentacji  cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a