languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Możliwe odejście od deklaracji VAT
środa, 27 czerwiec 2018 10:32

Możliwe odejście od deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów rozważa zlikwidowanie obowiązku składania deklaracji VAT. Jest to związane z jednolitym plikiem kontrolnym, który muszą składać przedsiębiorcy. Zarówno JPK jak i deklaracje VAT spełniają mniej więcej tę samą funkcję. Powstanie obowiązku składania JPK sprawiło więc, że deklaracje typu VAT można uznać za zbędne.

 

Ministerstwo Finansów podaje, że prawie 95% zobowiązanych do tego podatników złożyło JPK za styczeń 2018 r. Wykryto w sumie ponad 80 tys. faktur budzących podejrzenia. Łączna wartość podejrzanych faktur opiewa na ponad 100 mln zł. Wpływy z podatku VAT w 2019 r. szacowane są przez Ministerstwo Finansów na ponad 160 mld zł.

Ustawodawca deklaruje, że obowiązek składania jednolitych plików kontrolnych jest tylko jednym z narzędzi, których zastosowanie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Planowane są dalsze kroki, o których będziemy na bieżąco informować.

MF wyjaśnia jednocześnie, że faktury uznane za podejrzane niekoniecznie muszą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z jakąś formą oszustwa w podatku VAT. W niektórych przypadkach może chodzić o zwykłe pomyłki lub błędy rachunkowe.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapewnia, że w przypadku podejrzenia niezamierzonego błędu lub pomyłki przedsiębiorcy będą powiadamiani mailowo lub poprzez SMS o błędzie i konieczności jego poprawienia.

Ustawodawca deklaruje, że obowiązek składania jednolitych plików kontrolnych jest tylko jednym z narzędzi, których zastosowanie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Planowane są dalsze kroki, o których będziemy na bieżąco informować. Jednym z nich ma być likwidacja e-bramki, która wydaje się być najłatwiejszą metodą wysyłki JPK. Nie wiadomo jeszcze czym zostanie zastąpione to narzędzie.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi