languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Odliczenie VAT dla przedsiębiorstwa w ramach usług cateringowych
środa, 27 czerwiec 2018 10:29

Odliczenie VAT dla przedsiębiorstwa w ramach usług cateringowych

Zamówienie gotowych posiłków do siedziby przedsiębiorstwa na potrzeby zorganizowania np. konferencji z udziałem kontrahentów uprawnia do odliczenia podatku VAT – tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.800.2017.1.AJ).

 

Wnioskodawca interpretacji jest spółką informatyczną. Regularnie organizuje w swojej siedzibie spotkania z kontrahentami, na które zamawia od firmy zewnętrznej gotowe posiłki. Ich dostawa nie wiąże się jednak z żadnymi dodatkowymi usługami spółki cateringowej (takimi jak nakrycie do stołu lub sprzątanie). Wnioskodawca chciał uzyskać informację, czy będzie miał możliwość odliczenia podatku VAT związanego z zakupem gotowej do spożycia żywności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że samo dostarczenie posiłku niepołączone z usługami dodatkowymi należy potraktować jako dostawę towarów, a nie jako usługę gastronomiczną. Z tego powodu spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 4 ustawy VAT prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT nie przysługuje w przypadku pokrycia kosztów usług gastronomicznych. Kluczowym elementem interpretacji była ocena, czy zamówienie gotowego posiłku do siedziby przedsiębiorstwa może być uznane za taką usługę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje ani pojęcia usług gastronomicznych, ani pojęcia usług cateringowych. Obie kategorie nie są równoznaczne. Z tego powodu konieczne jest odwołanie się do znaczenia słownikowego obu pojęć.

Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym został on przyrządzony (np. w restauracji). Catering oznacza natomiast dostarczenie przygotowanych dań do miejsca wskazanego przez zamawiającego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że samo dostarczenie posiłku niepołączone z usługami dodatkowymi należy potraktować jako dostawę towarów, a nie jako usługę gastronomiczną. Z tego powodu spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Należy jednocześnie podkreślić, że interpretacja nie rozstrzyga, jak wyglądałaby kwestia możliwości odliczenia podatku VAT, gdyby zamówienie żywności było połączone z obsługą na miejscu (np. nakrycie do stołu, nałożenie potraw do naczyń itp.)

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi