languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczących zwolnień w podatku od towarów i usług
środa, 20 czerwiec 2018 19:30

Zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczących zwolnień w podatku od towarów i usług

13 sierpnia 2016 r. weszły w życie zmiany w przepisach rozporządzenia z 2013 r. dotyczącego zwolnień w podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Zmiany spowodowane są zmianą nazewnictwa procedur celnych w Unijnym Kodeksie Celnym.

 

Procedura składu celnego została zastąpiona procedurą składowania celnego w Unijnym Kodeksie Celnym, zaś procedura przetwarzania pod kontrolą celną została zlikwidowana.

Zmiany w przepisach w Unijnym Kodeksie Celnym weszły w życie w dniu 1 maja 2016 r. spowodowało to konieczność zmian również w innych ustawach i rozporządzeniach, w tym w rozporządzeniu dotyczącym zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków ich stosowania (Dz. U. 2013 r., poz. 1722).

Procedura składu celnego została zastąpiona procedurą składowania celnego w Unijnym Kodeksie Celnym, zaś procedura przetwarzania pod kontrolą celną została zlikwidowana.

Wobec tego zmiany nastąpiły również w rozporządzeniu ministra finansów z 18 lipca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. 2016 r. poz. 1140; dalej: rozporządzenie zmieniające) wykreślono procedurę przetwarzania pod kontrolą celną i zastąpiono procedurę składu celnego procedurą składowania celnego.

Zgodnie z przepisem przejściowym rozporządzenia zmieniającego (§ 2) dla zachowania ciągłości dotychczasowych rozwiązań w odniesieniu do importu towarów objętych przed wejściem w życie rozporządzenia procedurą składu celnego lub procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, zwolnienie importu tych towarów będzie nadal uzależnione od spełnienia warunku dotyczącego nie powstania obowiązku podatkowego na podstawie przepisów celnych.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi