środa, 20 czerwiec 2018 19:13

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2013 r.

Stojący na czele Ministerstwa Finansów Jacek Vincent Rostowski w obliczu prawdziwego załamania gospodarczego w naszym kraju stara się aby jego skutki były jak najmniej odczuwalne dla budżetu państwa. Mają temu służyć między innymi liczne zmiany w podatku akcyzowym, które wydatnie uderzą po portfelach zwykłych obywateli, w szczególności tych będących palaczami.

 

Z art. 10 projektu ustawy z dnia 18 września 2012 r. o zmianie niektórych ustaw związanej z realizacją ustawy budżetowej zaprezentowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, że o 5 % zostanie podniesiona stawka akcyzy na wyroby tytoniowe. Resort finansów uzasadnia ją koniecznością spełnienia wymogów określonych prawem europejskim. Od 1 stycznia 2014 r. minimalny podatek akcyzowy na papierosy wynieść ma co najmniej 60 % średniej ważonej ceny detalicznej, ale nie może być niższy niż 90 EUR na 1000 sztuk papierosów, wynika to z dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz.U. L 176 z 5.7.2011, dalej: dyrektywa Rady). Polska uzyskała okres przejściowy do dnia 31 grudnia 2017 r. na podwyższenie stawek do tego poziomu. Resort Finansów słusznie zdecydował się na stopniowe podwyżki, by w ten sposób zneutralizować skutki społeczne i gospodarcze jednorazowej ale za to znacznej podwyżki. W 2012 r. podwyżka wynosiła 4%, w 2013 roku akcyza na papierosy wzrośnie po raz kolejny i nie ostatni. Podwyżka oznacza, że paczka papierosów w nowym roku, z nową akcyzą będzie kosztowała średnio 0,60 zł więcej niż obecnie.

Ponadto opodatkowany zostanie susz tytoniowy, czyli suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym. Resort Finansów tłumaczy, że dalsze nieopodatkowanie suszu do produkcji wyrobów tytoniowych prowadzi do znacznego zwiększania się szarej strefy. Na opodatkowanie nalega głównie przemysł tytoniowy oraz Służba Celna. Zgodnie z projektem, susz tytoniowy zostanie ujęty w katalogu wyrobów akcyzowych i opodatkowany, gdy jest sprzedawany innym podmiotom niż podmioty będące „pośredniczącymi podmiotami tytoniowymi” lub podmiotami prowadzącymi składy podatkowe, dotyczy to również przypadku importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego. Opodatkowanie będzie obowiązywać także w sytuacji braku możliwości ustalenia podmiotu, który dokonał jego sprzedaży. W stosunku do podmiotu posiadającego susz nie będzie powstawał obowiązek podatkowy, tylko w wypadku gdy podmiot ten sam go wyprodukował. Stawka ustalona została na poziomie 218,40 zł za każdy kilogram suszu.

Zgodnie z projektem określona zostanie również stawka opodatkowania akcyzą cydru i perry, czyli fermentowanych napojów niskoalkoholowych. Stawka wyniesie 97,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu, czyli tyle samo, co w przypadku piwa.

Ministerstwo Finansów szacuje, iż opodatkowanie suszu tytoniowego przyniesie ok. 380 mln zł dodatkowych wpływów w 2013 r. Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe ma zwiększyć dochody budżetu o kolejne 360 mln zł. W wypadku cydru i perry wpływy z akcyzy wyniosą z kolei ok. 35 mln zł w skali roku. Po zsumowaniu daje to więc ok. 800 mln zł, wszelkie wyliczenia podwładnych Ministra Rostowskiego okażą się jednak nietrafione w wypadku gdyby Polacy od 1 stycznia nowego roku masowo zaczęli rzucać palenie.

Dominik Tymuła

Konsultant podatkowy w kancelarii

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowy podatek handlowy podniesie między innymi ceny paliw - Russell Bedford https://t.co/dYFX94BcgC
RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg