poniedziałek, 10 maj 2021 13:48

Pakiet e-commerce coraz bliżej

Już wkrótce do polskiego systemu podatkowego ma zostać zaimplementowany pakiet e-commerce. Co czeka podatników od 01.07.b.r.?

Zmiany zawarte w projekcie ustawy mają uszczelnić pobór podatku w handlu transgranicznym oraz uprościć obowiązki związane z podatkiem od towarów i usług dla transakcji transgranicznych.

Od 1 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać rozszerzona forma procedury MOSS, tj. One Stop Shop (OSS) oraz Import One Stop Shop (IOSS).

Istniejące progi sprzedaży towarów na odległość w UE zostaną zniesione i zastąpione nowym ogólnounijnym progiem 10 000 EUR. Poniżej tego progu 10 000 EUR świadczenie usług TBE (telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych) oraz sprzedaż na odległość towary na terytorium UE mogą nadal podlegać VAT w państwie członkowskim, w którym podatnik ma siedzibę.

Nowy pakiet będzie dotyczył wszystkich w łańcuchu dostaw handlu elektronicznego, od sprzedawców internetowych i rynków / platform zarówno w UE, jak i poza nią, po operatorów pocztowych i kurierów, administrację celną i podatkową, aż po konsumentów.

Jak zaznacza Konfederacja Lewiatan niedokonanie implementacji tych przepisów we właściwym terminie oznaczać będzie poważne trudności dla polskich przedsiębiorców w prawidłowym rozliczeniu transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Czasu na uchwalenie ustawy jest już bardzo mało, tym bardziej, że tak istotne zmiany nie powinny być wprowadzane praktycznie z dnia na dzień.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC