wtorek, 24 listopad 2020 08:26

Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation

Raport International Tax Competitiveness Index 2020 bada konkurencyjność krajów OECD w zakresie między innymi podatku VAT. Jak się okazuje, Polska znajduje się na samym końcu stawki.

Wysoka stawka podatku, aż 23%, aż 172 godziny w ciągu roku przeznaczane na rozliczanie VAT i bardzo duży stopień skomplikowania przepisów, sprawiają, że Polska nie jest pod tym względem krajem przyjaznym dla przedsiębiorców. W rankingu generalny, gdzie badane są również inne kategorie podatku, zajmujemy 34 miejsce, na 36 badanych krajów.

Mocne i słabe strony polskiego systemu podatkowego

Dobrą wiadomością jest to, że zajmujemy aż 9 miejsce pod kątem podatku dochodowego od osób prawnych. Tu warto zwrócić uwagę na to, że podobnie jak Belgia, Włochy, Portugalia i Turcja, Polska wprowadziła dodatek na kapitał korporacyjny. Badanie obszaru podatków indywidualnych także nie stawia nas w złym świetle – tu zajmujemy 11 miejsce. Kuleją natomiast podatki od nieruchomości, których system mamy na tyle niewydolny, że zajmujemy w rankingu porównawczym aż 31 miejsce. Ustawodawca mógłby też przyjrzeć się międzynarodowemu systemowi podatkowemu, ponieważ te podatki, między innymi dotyczące cen transferowych, plasują nas na 27 miejscu.

Oczko wyżej niż rok temu

Polska zajmuje 34. miejsce w międzynarodowym wskaźniku konkurencyjności podatkowej 2020 – o jedno miejsce wyżej niż w 2019 r. Niektóre mocne strony polskiego systemu podatkowego:

  • Polska ma niską średnią stawkę podatku od osób prawnych, wynoszącą 19% (średnia OECD to 23,3%).
  • Polskie podatki od pracy są na ogół płaskie, co pozwala rządowi na zwiększenie dochodów z podatków od pracowników.
  • Polska posiada terytorialny system podatkowy, obejmujący sieć 85 umów podatkowych.

Niektóre słabości polskiego systemu podatkowego:

  •  Polska ma wiele podatków od nieruchomości, z oddzielnymi obciążeniami od nieruchomości, aktywów, i transakcji finansowych.
  • ·Przedsiębiorstwa są poważnie ograniczone pod względem wysokości strat operacyjnych netto, które mogą wykorzystać do zmniejszenia zysków i nie mogą wykorzystać strat do zmniejszenia przyszłych zobowiązań podatkowych.
  •  Firmy mogą odpisać tylko 33,8 procent kosztów budynków przemysłowych (według wartości bieżącej), przy czym średnia OECD to 48,3 proc.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v