środa, 25 marzec 2020 21:39

Interaktywne sprawozdania dla korzystających z uprzednich porozumień cenowych (APA) już dostępne

jcomp - pl.freepik.com jcomp - pl.freepik.com

W dniu 23 marca 2020 r. na Portalu Podatkowym opublikowane zostały interaktywne formularze sprawozdań o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego – APA-P oraz APA-C, do których złożenia obowiązani są podatnicy, którym wydane zostało uprzednie porozumienie cenowe, akceptujące wybór i sposób stosowania metody ustalania ceny transferowej w relacji pomiędzy podatnikiem a jego podmiotami powiązanymi.

Wskazane interaktywne formularze sporządzone zostały w oparciu o Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru sprawozdania o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 2537), a także Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru sprawozdania o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 25 02), (dalej: Rozporządzenia), które to zmodyfikowały terminologię w zakresie przepisów o cenach transferowych i uprzednich porozumieniach cenowych, a ponadto poszerzyły zakres informacji sprawozdawczych względem wcześniej obowiązujących rozporządzeń.

W ramach realizacji obowiązku sprawozdawczego podatnicy zobowiązani są do wskazania w formularzu m.in. podmiotów powiązanych, które objęte zostały uprzednim porozumieniem cenowym, przyjętej w uprzednim porozumieniu cenowym metody weryfikacji ceny, wielkości sprzedaży towarów i usług uzyskanej przy zastosowaniu cen transferowych, indywidualnych informacji określonych w uprzednim porozumieniu cenowym, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian – informacji o ich rodzaju, przyczynie i skutkach finansowych.

Przypominamy iż podatnicy, którzy w roku podatkowym 2019 korzystali z zawartego uprzedniego porozumienia cenowego zobowiązani są do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego w terminie właściwym dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Do złożenia sprawozdania na nowym wzorze zobowiązani są wszyscy podatnicy, którzy w 2019 roku korzystali z APA, niezależnie od tego, kiedy uprzednie porozumienie zostało zawarte. Należy mieć jednak na uwadze, iż podatnicy, którzy uzyskali uprzednie porozumienie cenowe na podstawie uchylonego już działu IIA Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa zostali wyłączeni z nowego, rozszerzonego obowiązku sprawozdawczego. Tym samym nie będą zobowiązani do wykazania w obowiązującym sprawozdaniu indywidualnych informacji określonych w APA.

Ponadto należy podkreślić, iż sprawozdania z realizacji APA nie stanowią jak uprzednio załącznika dołączanego do zeznania CIT-8 zgodnie z polem „Sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej”, jednakże stanowią samoistny formularz, określony w Rozporządzeniach.

Formularze dostępne pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/publikacja-formularzy-apa-p-i-apa-c/

Autor: Anna Jeziorska, konsultant podatkowy

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Vacatio legis tzw. Piątki dla zwierząt ma zostać wydłużone - Russell Bedford https://t.co/nOzI82thiV
RB__Poland Zarząd przymusowy jako zabezpieczenie majątkowe - narzędzie do przejmowania firm czy realna pomoc dla przedsiębiors… https://t.co/qbPT29C5yP
RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE