wtorek, 10 marzec 2020 08:16

Plastics tax – Polska na górze stawki najwięcej wpłacających państw

freepik.com freepik.com

Podatek od tworzyw sztucznych – plastics tax – jest jednym z nowych źródeł dochodu dla budżetu Unii Europejskiej, który otrzymał ogólne wsparcie od krajów. W proponowanym przez Unię kształcie wzbudza jednak sprzeciw wielu środowisk. Krytykujący uważają, że ma charakter głównie fiskalny, nie proekologiczny.

Podatek od tworzyw sztucznych obciążyłby rządy krajowe 80 centów do 1 Euro za każdy kilogram opakowań z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, a więc dwukrotnie więcej niż wynosi rzeczywista szacowana wartość tych materiałów na rynku. Kraje biedniejsze otrzymałyby obniżkę z tej kwoty, w zależności od liczby ludności, zgodnie z najnowszą propozycją rozważaną przez przywódców UE. Formuła proponowanego podatku od tworzyw sztucznych sprawiłaby, że Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania miałyby największy roczny wkład do budżetu UE. Polska znalazłaby się na 5 miejscu w tym zestawieniu. Według pierwotnych szacunków Komisji Europejskiej podatek wygenerowałby 6,6 miliarda euro rocznie dla budżetu UE. Mechanizm korekty zmniejszyłby tę kwotę o około 700 mln EUR rocznie.

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych alarmuje, że procedowany w Brukseli podatek od tworzyw sztucznych może być zagrożeniem dla celów środowiskowych Polski i całej UE. Bez środków na przygotowanie do przetwórstwa, podatek ma charakter głównie fiskalny – ma być remedium na dziurę budżetową po wyjściu z Unii Wielkiej Brytanii.

W proponowanej obecnie formie podatek od tworzyw sztucznych uderzy przede wszystkim w takie kraje jak Polska, gdzie zwiększenie poziomu recyklingu odpadów wymaga dalszych istotnych nakładów zarówno w samorządach, jak i na poziomie ogólnokrajowym. Zamiast inwestować w innowacje i nowe technologie będziemy musieli płacić wielomiliardowe kary, które zasilą unijny budżet i będą finansować niezwiązane z ochroną środowiska cele. To może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy dominują w branży przetwórstwa tworzyw, ale też dla samorządów i wszystkich podmiotów zaangażowanych w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – przekonuje Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Do końca tego roku, według założeń Unii, powinno się odzyskiwać 50% śmieci. W Polsce sytuacja jest dramatyczna, ponieważ mamy jedne z największych składowisk odpadów w Europie. System SENT ma ograniczyć nielegalne przewozy śmieci, między innymi z zza zachodniej granicy. Póki co jednak nadal borykamy się z dużą nadwyżką śmieci. Podatek od nieprzetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych sprawi, że przedsiębiorstwa przetwórstwa mogą po prostu ich nie przyjmować.

Przywódcy UE nie osiągnęli jeszcze ostatecznego porozumienia w sprawie budżetu na lata 2021–2027, co oznacza, że ​​szczegóły dotyczące plastics tax mogą ulec zmianie. Lepszą drogą rozwoju recyklingu byłby system zachęt, nie zaś duży podatek. Na to jednak Unii po prostu nie stać.

Autor: Katarzyna Kołbuś

 

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v