środa, 26 luty 2020 13:45

Samochód kupiony za gotówkę nie może być kosztem

Przedsiębiorca, który dokonał zakupu samochodu za granicą o wartości przewyższającej          15 000 zł, z pominięciem rachunku bankowego, nie będzie mógł wydatku z tego tytułu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

W jednej z najnowszych interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dowiadujemy się, że przedsiębiorca, który kupił samochód o wartości przekraczającej 15 tys. zł i sfinansował ten zakup gotówką nie będzie mógł ująć tego wydatku w kosztach uzyskania przychodu nawet, jeśli samochód jest niezbędny do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W polskim prawie podatkowym od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje limit w wysokości 15 tys. zł po przekroczeniu, którego przedsiębiorca traci prawo do rozliczenia w kosztach prowadzonej działalności wydatków sfinansowanych gotówką.

Zapraszamy na szkolenie Samochody w firmie

W dniu 30 grudnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Podatnik w swoim wniosku wskazał, iż prowadzi on działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wnioskodawca podkreślił również, iż wybrał się on do Niemiec w celu szybkiego nabycia pojazdu, który był niezbędny do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Niemiecka firma, od której wnioskodawca zakupił samochód posiadała numer NIP i nie widziała przeszkód, żeby transakcja odbyła się gotówkowo.

reklama katalogi 2 kw 20Zatem wnioskodawca, aby szybko dokończyć transakcję, zapłacił za samochód gotówką kwotę w wysokości 5 500 euro, czyli 23 874,95 zł. Wnioskodawca nie był jednak świadomy tego, że polskie przepisy przewidują, iż taka transakcja zakupu samochodu nie będzie stanowiła jego kosztu uzyskania przychodu.

We wniosku do Dyrektora KIS podatnik podkreślił, iż samochód ten jest niezbędny do wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, a wszelkie koszty z nim związane powinny stanowić koszty uzyskania przychodu. Dlatego według wnioskodawcy wysokość transakcji nie powinna mieć tutaj znaczenia, a sposób zapłaty nie powinien dyskwalifikować możliwości zakupu środka trwałego za granicą. Według wnioskodawcy zakup samochodu za 23 874,95 zł niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej powinien stanowić koszt uzyskania przychodu i wszelkie wydatki związane z nim powinny być odliczane.

Ze stanowiskiem wnioskodawcy nie zgodził się jednak Dyrektor KIS, wskazując, iż mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że transakcja kupna samochodu była przeprowadzona pomiędzy przedsiębiorcami, a więc zastosowanie w tej sprawie znajdzie art. 22p ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Zdaniem Dyrektora KIS płatność powinna być dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Na podstawie interpretacji z dnia 30 grudnia 2019 r. o sygn.: 0115-KDIT3.4011.356.2019.3.DR

Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v