wtorek, 25 luty 2020 07:37

NSA po stronie podatników. Fiskus nie może kontrolować wyrywkowo

> >

Wbrew dotychczasowym orzeczeniom sądów niższych instancji i stanowiskom organów skarbowych, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że kontrola fiskusa powinna trwać 12 dni roboczych, następujących po sobie w systemie ciągłym.

Koniec z kontrolami wyrywkowymi, które mogą trwać nawet rok? Jest na to nadzieja, po świeżym wyroku NSA, z dnia 19 lutego, w którym Sąd podważył stanowisko WSA w Warszawie. Skarżący wniósł skargę na przedłużający się czas kontroli, który w myśl art. 55 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców, nie powinien u mikroprzedsiębiorców przekraczać 12 dni roboczych (dla małych firm to 18 dni, średnich – 24 dni i 48 u pozostałych). Fiskus stwierdził, że do kontroli liczą się tylko te dni, w których kontrolerzy byli fizycznie w firmie podatnika, przy czym bez znaczenia jest tu czy pojawiali się w sposób ciągły przez 12 dni roboczych. Podejście to potwierdził wyrok warszawskiego WSA, zgodny z kolei z powszechną dotychczas linią orzecznictwa w tym zakresie (por. orzeczenie z 6 września 2018 r. (sygn. akt II FSK 385/18) czy z 7 czerwca 2017 r. (sygn. akt II FSK 1418/15)

Wyrok z 19 lutego normalizuje ten dosyć absurdalny, dotychczasowy stan. NSA słusznie zauważył, że zgoda na uznanie 12 dni kontroli ograniczonej tyko do dni, w których kontrolerzy fizycznie przebywają w firmie, przy czym wydłużanej o te dni, kiedy skarbówka nadal prowadzi kontrolę poza siedzibą firmy, może prowadzić do kontroli permanentnej, co dezorganizowałoby znacznie pracę firmy. Sąd Naczelny orzekł, że jako początek kontroli liczy się przekazanie upoważnienia do jej rozpoczęcia, a jako koniec wręczenie protokołu z kontroli, z zastrzeżeniem, że proces kontroli ma odbywać się w siedzibie podatnika, w ciągu ustawowych 12, 18, 24 lub 48 dni, w sposób ciągły, wliczając w to dni robocze.

Wyrok jest przełomowy dla przedsiębiorców i dla kontrolujących. Ci ostatni będą mieli bardzo utrudnione zadanie skontrolowania firmy w ustawowym czasie, podczas gdy do tej pory mogli otwierać kontrole i prowadzić je de facto przez długie miesiące.

NSA, wyrok z 19 lutego 2020 r. sygn. akt I FSK 2243/19

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v