środa, 15 styczeń 2020 12:34

Precedensowe orzeczenie dotyczące alternatywnych funduszy inwestycyjnych, w sprawie klienta Russell Bedford

W dniu 14 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie III SA/Wa 1359/19 wydał wyrok, na mocy którego uchylona została negatywna dla klienta Russell Bedford interpretacja indywidualna.

Sprawa dotyczyła zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zwolnienie od podatkowania przysługuje wyłącznie takim czynnościom, które obejmują zarządzanie portfelami inwestycyjnymi lub zarządzanie ryzykiem.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się podatnik, który twierdził, że również czynności polegające na administrowaniu alternatywnym funduszem inwestycyjnym powinny być traktowane jako zarządzanie alternatywnym funduszem inwestycyjnym. Tego typu usługi są zwolnienie z podatku VAT, jeśli świadczone są na rzecz funduszy inwestycyjnych. W przypadku alternatywnych funduszy inwestycyjnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej konsekwentnie odmawiał prawa do traktowania takich czynności jako zarządzanie i w konsekwencji uznawał za nieprawidłowe stanowisko, z którego wynika, że te czynności powinny być zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT.

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wyrokiem uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Sąd wskazał, że orzeczenie to jest kolejnym orzeczeniem wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Sąd nie podzielił zapatrywania prawnego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W ocenie sądu zakres zarządzania funduszami inwestycyjnymi jest na tyle szeroki, że może on obejmować także inne czynności związane bezpośrednio z zarządzaniem alternatywnym funduszem inwestycyjnym. Uznano, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie nieprawidłowo dokonał wykładni zawężającej.

0114-KDIP4-4012.8.2019.1.BS

Autor: Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

    

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Podatki zagraniczne: Inwestowanie w Rumunii – kwestie podatkowe - Russell Bedford https://t.co/pXOItnObtI
RB__Poland Kontrowersyjna zmiana w artykule 37a kodeksu karnego w Tarczy 4.0. - Russell Bedford https://t.co/lPAr7H4mU2