languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Nie ma obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych
poniedziałek, 25 listopad 2019 08:14

Nie ma obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych

Z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie braku obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych, wydanej 15 listopada 2019 r., dowiadujemy się, iż rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U.2018.2187), dlatego wnioskodawca nie ma obowiązku zgłaszania ich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W związku z tym rachunki wirtualne nie będą uwidaczniane w wykazie prowadzonym na podstawie art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2018.2174) przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wniosek o interpretację został złożony przez podatnika, który generuje dla swoich klientów rachunki wirtualne. Rachunki te są indywidualne, a więc każdy klient otrzymuje przypisany do niego niepowtarzalny numer, który wykorzystuje do zapłaty za towar lub usługę. Wnioskodawca chciał upewnić się, że nie ma on obowiązku zgłaszania wirtualnych rachunków, które przekazuje swoim klientom.

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi, a zatem nie trzeba ich zgłaszać naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego

Stanowisko, iż podatnik nie ma obowiązku zgłaszania wirtualnych rachunków potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazał on, że jeżeli każdy pojedynczy klient otrzymuje przypisany wyłącznie do niego niepowtarzalny numer rachunku, który to numer wykorzystywany jest do przelewania zapłaty za towar lub usługę, a środki pieniężne finalnie wpływają na jeden rachunek rzeczywisty Wnioskodawcy, do którego te wirtualne numery są przyporządkowane, to numer wirtualny jest stosowany jedynie w celu zautomatyzowania rozliczeń. Zaznaczył również, że bank nie dokonuje fizycznych księgowań na rachunkach wirtualnych ani nie generuje dla nich wyciągów bankowych. Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w takim przypadku rachunek wirtualny nie jest rachunkiem rozliczeniowym, dlatego podatnik nie ma obowiązku zgłaszania go do urzędu skarbowego. 

Podsumowując – rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego, a firmy nie mają obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Nie będą one także uwidaczniane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.

Na podstawie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 listopada 2019 r. o sygn. 0111-KDIB3-2.4018.16.2019.1.MD

Autor: Paweł Boś, doradca podatkowy Russell Bedford

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi