poniedziałek, 25 listopad 2019 08:14

Nie ma obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych

Z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie braku obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych, wydanej 15 listopada 2019 r., dowiadujemy się, iż rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U.2018.2187), dlatego wnioskodawca nie ma obowiązku zgłaszania ich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W związku z tym rachunki wirtualne nie będą uwidaczniane w wykazie prowadzonym na podstawie art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2018.2174) przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wniosek o interpretację został złożony przez podatnika, który generuje dla swoich klientów rachunki wirtualne. Rachunki te są indywidualne, a więc każdy klient otrzymuje przypisany do niego niepowtarzalny numer, który wykorzystuje do zapłaty za towar lub usługę. Wnioskodawca chciał upewnić się, że nie ma on obowiązku zgłaszania wirtualnych rachunków, które przekazuje swoim klientom.

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi, a zatem nie trzeba ich zgłaszać naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego

Stanowisko, iż podatnik nie ma obowiązku zgłaszania wirtualnych rachunków potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazał on, że jeżeli każdy pojedynczy klient otrzymuje przypisany wyłącznie do niego niepowtarzalny numer rachunku, który to numer wykorzystywany jest do przelewania zapłaty za towar lub usługę, a środki pieniężne finalnie wpływają na jeden rachunek rzeczywisty Wnioskodawcy, do którego te wirtualne numery są przyporządkowane, to numer wirtualny jest stosowany jedynie w celu zautomatyzowania rozliczeń. Zaznaczył również, że bank nie dokonuje fizycznych księgowań na rachunkach wirtualnych ani nie generuje dla nich wyciągów bankowych. Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w takim przypadku rachunek wirtualny nie jest rachunkiem rozliczeniowym, dlatego podatnik nie ma obowiązku zgłaszania go do urzędu skarbowego. 

Podsumowując – rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego, a firmy nie mają obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Nie będą one także uwidaczniane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.

Na podstawie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 listopada 2019 r. o sygn. 0111-KDIB3-2.4018.16.2019.1.MD

Autor: Paweł Boś, doradca podatkowy Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza antykryzysowa o krok dalej. Rada Ministrów przyjęła pakiet - Russell Bedford https://t.co/fl2WDSpoMv
RB__Poland Dziennik Gazeta Prawna opublikował najnowszy ranking firm doradztwa podatkowego za 2019 r. W takich chwilach jak ta… https://t.co/xQX9clfKFT
RB__Poland Prawo w czasach pandemii: https://t.co/JQeVBU0e1h
RB__Poland Weszły w życie szczególnie potrzebne zmiany w przedmiocie upadłości konsumenckiej - Russell Bedford https://t.co/l1JD8X9P6k