środa, 03 lipiec 2019 10:40

Wypożyczalnie samochodów także z limitem podatkowym

photo by senivpetro - www.freepik.com photo by senivpetro - www.freepik.com

Nowe regulacje dotyczące podatku dochodowego, obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., dają się we znaki przedsiębiorcom zajmującym się wypożyczaniem samochodów osobowych. 

Przedsiębiorstwa, które zajmują się wypożyczaniem samochodów osobowych (rent a car) często korzystają ze źródeł finansowania zewnętrznego, najczęściej w formie leasingu. Następnie leasingowany samochód wynajmują klientowi. Do tej pory przedsiębiorcy prowadzący tego typu wypożyczalnie ratę leasingową mogli w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Problem pojawił się od 1 stycznia 2019 r. Według nowych przepisów zarówno raty leasingowe, jak i odpisy amortyzacyjne, mogą być w całości zaliczone w koszty podatkowe dla samochodów o wartości do 150 tys. zł. Ustawodawca chciał w ten sposób zrównać zasady odliczeń związanych z użytkowaniem samochodów osobowych, niezależnie do tego, na jakiej podstawie przedsiębiorca korzysta z auta.

Nowe przepisy zaskoczyły firmy rent a car, ponieważ ograniczenie dotyczące amortyzacji nie miało obejmować firm leasingowych i wypożyczalni samochodów osobowych

Okazuje się, iż wyjątkiem od zakładanego braku limitu jest sytuacja, w której przedsiębiorca weźmie auto w leasing, by następnie je wynajmować. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 maja 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.93.2019.2.AA). Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej złożył przedsiębiorca (osoba fizyczna) zajmujący się krótko- i długoterminowym wynajmem samochodów osobowych. Przedsiębiorca ten w kwietniu bieżącego roku wziął w leasing samochód osobowy o wartości przekraczającej 150 tys. zł, by następnie go wynajmować. Chciał on upewnić się, że będzie mógł odliczać od przychodu całość rat leasingowych. Z odpowiedzi dyrektora KIS wynika, iż wyłączenie przepisów art. 23 ust. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) w tym przypadku nie jest możliwe. Dyrektor KIS stwierdził, iż wyłączenie to nie dotyczy sytuacji, w której znalazł się przedsiębiorca, zwracając uwagę na to, iż przepis wyklucza stosowanie limitu 150 tys. zł tylko w przypadku amortyzacji. Oznacza to, iż wyłączenie dotyczy tylko i wyłącznie samochodów osobowych wpisanych do ewidencji środków trwałych. Z interpretacji dyrektora KIS wywnioskować możemy, iż limit 150 tys. zł nie dotyczyłby podatnika wynajmującego samochody, gdyby ten zakupił auto, a nie wziął je w leasing.

Już na etapie konsultacji odnośnie przepisów, które miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. organizacja pracodawców wystąpiła z propozycją by Ministerstwo Finansów zrezygnowało z limitowania kosztów uzyskania przychodów dla przedsiębiorców, którzy w 100% wykorzystują samochody w ramach prowadzonej działalności. Dzięki temu zabiegowi możliwe byłoby uniknięcie poruszonej w tym artykule sytuacji. Finalnie propozycja ta została zakwestionowana i nie została wprowadzona do ustawy.

Nie wiemy czy zabieg ten to celowe działanie ustawodawcy, czy jest to zwykłe przeoczenie. Nadzieją przedsiębiorców prowadzących wypożyczalnie samochodów osobowych jest uregulowanie przepisów w tym zakresie przy najbliższej nowelizacji. Sytuacja, w której limitem objęty jest przedsiębiorca sam nie korzystający z samochodu osobowego, a jedynie przekazujący go swojemu klientowi do użytkowania, nie wydaje się do końca słuszna. 

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ulga na robotyzację – kiedy i w jaki sposób można z niej skorzystać? - Russell Bedford https://t.co/MFuSyhV4ds
12hreply
RB__Poland Prawnicy wetują zmiany w zakresie wyłączenia jawności rozpraw - Russell Bedford https://t.co/JRGzDYSKHy
RB__Poland Możliwe przesunięcie terminu instalacji kasy on-line - Russell Bedford https://t.co/4KeOG92iFy
RB__Poland Czy prawo do oddychania czystym powietrzem jest dobrem osobistym? - Russell Bedford https://t.co/2K8kpYDJSk