niedziela, 24 marzec 2019 20:24

Czy nowa matryca podatku VAT rozwiąże problem producentów lodów? 

Przy okazji Europejskiego Dnia Lodów Rzemieślniczych – święta, które miało miejsce wczoraj, tj. 24 marca 2019 roku, przyglądamy się temu jak nowa matryca VAT reguluje kwestię opodatkowania różnych rodzajów lodów. 

Uchwalone przez Parlament Europejski święto lodów rzemieślniczych ma na celu przekonanie ludzi do spożywania tych naturalnych słodyczy. Są one pozbawione chemicznych dodatków i powstają z wysokiej jakości składników, dzięki czemu mają lepszy smak od tych produkowanych na dużą skalę w fabryce. W związku z tym świętem warto wspomnieć o nowych stawkach podatku VAT jakie będą obowiązywały na wyżej wspomniane produkty.

Lody a lizaki wodne

Znana jest sprawa podatkowa przedsiębiorcy, który nie wiedział czy ma prawo zastosować 5% stawkę podatku VAT na lody wodne, czy też powinien rozliczać się według wytycznych urzędu skarbowego, który lody wodne kwalifikował do kategorii „pozostałe napoje bezalkoholowe”, a nie „lody pozostałe”, gdyż w trakcie dochodzenia skarbówka wykryła, że lody do sprzedawców trafiały w formie płynnej i tym samym nakazała przedsiębiorcy stosować 22% stawkę podatku VAT (sprawa dotyczyła sporu jeszcze przed podwyżkami podatku VAT w 2011 roku). Na niekorzyść przedsiębiorcy sanepid potwierdził, iż producent dystrybuował „lizaki wodne w postaci płynnej jako napój z ewentualną możliwością mrożenia”. Przedsiębiorca argumentował swoje przekonanie tym, że utrzymanie zamrożonego produktu podczas transportu wymagałoby specjalistycznej chłodni, przez co koszty logistyki podrożałyby wielokrotnie. Natomiast WSA we Wrocławiu posiłkując się m.in. słownikiem języka polskiego przyznał rację producentowi, argumentując, iż słowo „lody” nie ważne w jakim stanie skupienia czy o jakim są smaku to nadal po prostu lody i ich forma nie powinna mieć waloru przesądzającego o wysokości należnego podatku. Sąd przyznał rację producentowi mimo to przedsiębiorca zbankrutował. 

Lody w restauracji a lody na wynos

Kolejną wątpliwość przy sprzedaży lodów budzi kryterium decydujące o tym, czy lody sprzedawane w restauracji i te sprzedawane poza nią, powinny być objęte różnymi stawkami podatku VAT. W interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2018 r., nr. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.113.2018.1.JN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej doszedł do wniosku, że sprzedaż lodów, które podatnik sklasyfikował jako „lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne”, stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną stawką w wysokości 5% podatku VAT, gdyż przedmiotowa sprzedaż towarów będzie wykonywana bez obsługi kelnerskiej i innych usług wspomagających, które wskazywałyby na wykonywanie usługi. Interpretacja potwierdziła, iż sprzedaż lodów przez podatnika będzie podlegała 5% stawce podatku VAT, ponieważ sprzedaż lodów wydawana będzie przez okienko bez żadnej dodatkowej usługi.

Nowa stawka VAT na lody i pozostałe lody jadalne

Legendarne już hot dogi, ośmiorniczki, czy też lody to produkty, które kojarzone są z granicami absurdu w polskim systemie podatkowym. Ma temu zapobiec nowa matryca stawek podatku VAT. Co do zasady 5% stawka podatku VAT obejmować ma podstawowe produkty spożywcze. Natomiast wspomniane już produkty takie jak hot dogi, ośmiorniczki czy też lody trudno zakwalifikować jest do tej grupy. 

Nowelizacja matrycy VAT zapobiec ma w przyszłości występowaniu wyżej wspomnianej sytuacji, w której producent lodów bankrutuje z powodu stanowiska urzędu skarbowego, stwierdzającego, że jego zdaniem lody są napojem a nie lodami. 

Rozwiązaniem ma być nowa matryca VATdostosowująca stawki VAT do kryteriów różnicujących produkty rozpoznawanych dla statystycznego konsumenta. Jak podano na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, zmiany w przepisach VAT zakładają zmianę sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT i odejście od stosowania PKWiU z 2008 r. na rzecz:

•Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz

•aktualnej PKWiU z 2015 w zakresie usług.

Według nowej matrycy podatku VAT produkty sklasyfikowane będą według następujących stawek:

  • lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – 23%

  • lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao – 5%

Nowelizacje wprowadzające nową matrycę podatku VAT wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2019 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 6 lit. h, pkt 7 w zakresie art. 42c, pkt 9 lit. b i pkt 16, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przedłużenie terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek… https://t.co/p4nsgNrEmE
16hreply
RB__Poland System Informacji Finansowej ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - Russell Bedford https://t.co/pQWSlUtQJf
RB__Poland Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation - Russell Bedford https://t.co/3LA2DOh4ZW
RB__Poland BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa - Russell Bedford https://t.co/dcwQAujYJ7