poniedziałek, 19 listopad 2018 07:29

Podatki zagraniczne: Włochy wprowadzają „podatek cukrowy” i nowelizują zasady amnestii podatkowej

pixaby pixaby

Włochy wprowadzą podatek od napojów gazowanych, aby pomóc w finansowaniu badań uniwersyteckich, i ograniczą zakres amnestii podatkowej. 

Uchwalanie budżetu na nowy rok pociągnęło za sobą zmiany w systemie podatkowym Włoch. Projekt budżetu został odrzucony przez Komisję Europejską, która uważa, że zwiększy on deficyt, zamiast go zmniejszyć. Dyrektor wykonawczy Unii Europejskiej powiedział Rzymowi, aby przedstawił nowy plan fiskalny, ale rząd Włoch działa niezależnie.

Podatek od cukru zwiększy fundusze na szkolnictwo

Carla Ruocco z partii Ruchu Pięciu Gwiazd, ogłosiła w czwartek, że tak zwany „podatek od cukru” zostanie przedstawiony jako poprawka do budżetu, którą do końca roku musi zatwierdzić parlament. Ruocco, przewodniczący komisji ds. Finansów, nie podał szczegółów na temat podatku mającego objąć napoje o wysokiej zawartości cukru, ale powiedział, że dochody z niego zostaną wykorzystane do obniżenia podatków dla osób samozatrudnionych i zwiększenia funduszy na uniwersytety.

Spór o amnestię rozstrzygnięty

Przywódcy rządzącej koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi zgodzili się na spotkanie z premierem Giuseppe Conte, aby zmniejszyć zakres szeroko krytykowanej amnestii w sprawie uchylania się od płacenia podatków.

Amnestia, która pozwala ludziom rozstrzygać spory podatkowe z władzami, poprzez uiszczanie ograniczonej kwoty, podzieliła koalicję rządzącą. Jest ona popularna wśród wyborców Ligi, która zbudowała wsparcie na północy Włoch wśród małych przedsiębiorstw i osób samozatrudnionych, gdzie uchylanie się od podatków jest powszechne. Jednak tak zwany „dekret fiskalny”, zawierający m.in. zapisy dotyczące amnestii podatkowej, związanym z budżetem, wywołał niepokój w Ruchu Pięciu Gwiazd, który opiera większość działań na walce z nielegalnością i korupcją. Najwyraźniej koalicjanci doszli jednak do porozumienia. „Istnieje pełna zgoda co do dekretu fiskalnego” – czytamy w oświadczeniu Ligi. Zgodnie z umową amnestia będzie teraz dostępna tylko dla osób, które złożyły prawidłowe zeznania podatkowe, ale nie były w stanie zapłacić pełnych podatków. Pierwszy projekt pozwalał podatnikom deklarować i płacić obniżoną stawkę podatku od dochodu w wysokości do 100 000 euro rocznie, które wcześniej ukryli przed władzami.

Koalicja zgodziła się również wprowadzić 1,5-procentowy podatek od transferów pieniężnych i zmniejszyć opodatkowanie elektronicznych papierosów. 

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE
RB__Poland Sąd Najwyższy o wpływie prolongaty terminu zapłaty na rozpoczęcie biegu przedawnienia - Russell Bedford https://t.co/qlo8IEODh0
RB__Poland Zmiany w katalogu przypadków wymagających pozwolenia na budowę albo zgłoszenia  – nowelizacja prawa budowlanego - R… https://t.co/DpL9hxNLal