languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych
poniedziałek, 01 październik 2018 08:00

Odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, w przypadku zakupu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, przysługuje tylko wtedy gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych (jednocześnie do działalności gospodarczej i do użytku prywatnego), wówczas można odliczyć połowę podatku VAT należnego. 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2018 r. sygn. S-ILPP1/4512-1-147/15/18-S/TKU dotyczy kwestii bardzo szczegółowej związanej z parkowaniem takich samochodów poza siedzibą firmy. 

Spółka zajmuje się sprzedażą specjalistycznej chemii gospodarczej w Polsce. W związku z tym zatrudnia przedstawicieli handlowych zarówno w siedzibie Spółki (obsługa handlowa województwa) jak i na terenie kraju. Przedstawiciele handlowi otrzymują do użytku służbowego samochody osobowe, które są im niezbędne do pracy.

W przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego

Spółka ustaliła zasady wewnętrzne, zgodnie z którymi pracownicy nie mogą używać samochodów do celów prywatnych. Jednocześnie powinni parkować wykorzystywane samochody osobowe na parkingach strzeżonych należących do spółki. 

Pojawiają się jednak takie przypadki, że dany przedstawiciel musi np. jechać do kontrahenta w godzinach porannych i nie byłoby uzasadnione ze strony ekonomicznej, żeby najpierw jechał do siedziby spółki po samochód, a później do klienta, gdyż w praktyce koszt paliwa byłby większy (jednocześnie większa strata czasu). 

Z tego powodu pracownicy niekiedy parkują samochody na swoich prywatnych parkingach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Spółka spełnia jednocześnie wymogi ewidencyjne w postaci np. nadajnika GPS zamontowanego w samochodzie (w celu wykluczenia możliwości użytki prywatnego). 

Spółka chciała uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę na to, że:

„prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.”

Organ podatkowy jednocześnie uznał, że sam dojazd pracownika do pracy stanowi wykorzystanie samochodu na prywatny użytek, jednak w tym konkretnym przypadku okoliczności uzasadniają wniosek, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia:

„uwzględniając specyficzne okoliczności, z którymi Spółka wiąże wyrażenie zgody na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika celem umożliwienia korzystania z tego samochodu w dojazdach do pracy oraz wprowadzone przez Wnioskodawcę zasady używania ww. samochodów (m.in. ewidencje przebiegu pojazdów, system GPS, obowiązek parkowania aut na zamkniętych parkingach dozorowanych lub strzeżonych (…) Spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych”.

Autor: Ekspert Russell Bedford

Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi