wtorek, 23 listopad 2021 08:21

Prowadzenie biznesu w Quebecu: przegląd

Quebec jest drugą najbardziej zaludnioną prowincją Kanady. Jego lokalizacja, w pobliżu ważnych ośrodków, takich jak Nowy Jork, Boston i Toronto, okazała się strategicznie korzystna dla zagranicznych inwestorów i przedsiębiorstw.

Rozważając prowadzenie biznesu w Quebecu, zagraniczne firmy muszą wziąć pod uwagę język, kulturę i system prawny, a także różne struktury biznesowe, które funkcjonują w tej prowincji.

Strukturyzacja biznesu

W Quebecu istnieje kilka form struktury biznesowej, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Aby dokonać najlepszego wyboru, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak kwestie podatkowe, pozycja inwestora oraz charakter potencjalnych zobowiązań związanych z planowaną działalnością gospodarczą.

Sektory biznesowe

Istnieje wiele sektorów biznesu, które z powodzeniem działają w Quebecu i innych miejscach w Kanadzie.

Przemysł lotniczy

W łańcuchu produkcji i dystrybucji w branży lotniczej i kosmicznej działa ponad 700 firm. Firmy produkcyjne i dostawcze zapewniają ponad 85 000 bezpośrednich miejsc pracy i 109 000 pośrednich miejsc pracy, co czyni Kanadę trzecim co do wielkości producentem samolotów cywilnych na świecie.

Energia odnawialna

Kanada ma prawie 10 miliardów kilometrów kwadratowych znaczących zasobów odnawialnych, obejmujących wodę, biomasę, energię wiatrową, słoneczną, geotermalną i oceaniczną. Wytwarzane 89 gigawatów, 64% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, plasuje Kanadę na piątym miejscu na świecie pod względem wydajności energii odnawialnej. Sektor oferuje możliwości w zakresie rozwoju technologii, dostaw paliw, produkcji, magazynowania i dystrybucji.

Bioprodukty

Kanada ma około 190 firm oferujących biochemikalia, biomateriały, biopaliwa lub bioenergię. Inwestycje Kanady w badania i rozwój, wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rezerwy surowców biomasowych należą do największych na świecie.

Technologia informacyjna

Branża ta obejmuje firmy zajmujące się projektowaniem systemów komputerowych, tworzeniem oprogramowania, przetwarzaniem i hostingiem danych oraz usługami pokrewnymi. W porównaniu z innymi krajami G7, kanadyjski przemysł oprogramowania może pochwalić się najniższymi kosztami badań i rozwoju, kosztami operacyjnymi i kosztami pracy. Oprócz wysoko wykwalifikowanej siły roboczej Kanada ma bardzo udany system edukacji, który szkoli ludzi, aby sprostać zapotrzebowaniu w tej branży.

Montreal, największe miasto Quebecu, przyciągnął rekordową kwotę 1,8 miliarda CAD inwestycji zagranicznych w pierwszej połowie 2021 r. (40 projektów z 13 krajów), co stanowi wzrost o 33% w porównaniu tych samych okresów w 2020 r. i w 2019 roku. Z powodu pandemii spotkania z inwestytorami biznesowymi odbywały się online, z naciskiem na Stany Zjednoczone i Francję. Okazało się to sukcesem, dając 15 projektów ze Stanów Zjednoczonych i 11 z Francji. W rezultacie 48,6% wszystkich inwestycji pochodziło z firm północnoamerykańskich, a 47,5% z firm europejskich. „Poszukiwanie inwestycji zagranicznych jest częścią rozwiązania, które ma zapewnić szybkie i trwałe ożywienie gospodarki Quebecu” – powiedział Pierre Fitzgibbon, Minister Rozwoju Gospodarczego i Innowacji.

Dotacje rządowe

Aby zachęcić do poszukiwania zagranicznych inwestycji podczas ożywienia gospodarczego, rząd Quebecu ogłosił pomoc finansową w wysokości 8,5 miliona CAD dla Montreal International i Québec International. Te dwie organizacje, koordynowane przez Investissement Quebec International, mają na celu przekonanie zagranicznych firm lub ich spółek zależnych już założonych w regionach Montrealu i National Capital do inwestowania w Quebecu. I tak Montreal International był w stanie przyciągnąć ponad 2 miliardy CAD w inwestycje zagraniczne pomimo pandemii, a Quebec International zapewnił 736,7 miliona CAD w korzyściach ekonomicznych, w tym 324 miliony CAD w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych.

Silna waluta

Ze wszystkich walut w G7, dolar kanadyjski jest najlepszym w 2021 roku. Douglas Porter, główny ekonomista i dyrektor zarządzający BMO Financial Group (Bank of Montreal), uważa, że ​​siła dolara kanadyjskiego będzie nadal wspierana przez solidny kanadyjski handel niektórymi towarami, takimi jak drewno, miedź i pszenica, przy czym eksport towarów osiągnął ostatnio rekordowe poziomy.

Dwa języki urzędowe

Aby prowadzić działalność w Quebecu, ważne jest zrozumienie odpowiednich przepisów. W Kanadzie firmy muszą przestrzegać przepisów prowincji, które mogą różnić się w zależności od jurysdykcji, oraz przepisów federalnych obowiązujących w całym kraju. Quebec ma również pojedyncze prawo: Bill 101, Karta Języka Francuskiego. Quebec pozostaje kanadyjskim mistrzem pod względem dwujęzyczności. Według raportu Conference Board of Canada dwujęzyczność jest jeszcze większym atutem poza Quebekiem.

Względy podatkowe w Quebecu

Firmy chcące prowadzić działalność w Quebecu muszą wziąć pod uwagę kilka kwestii podatkowych. Oprócz przestrzegania kanadyjskiej ustawy o korporacjach biznesowych, muszą przestrzegać systemu podatku od osób prawnych w Quebecu, regulowanego ustawą o podatkach (Québec) (TA) i jej przepisami, a także systemu podatku od sprzedaży podlegającego Québeckiemu podatkowi od sprzedaży (AQST) i innym prawom Quebecu. Chociaż TA i AQST są podobne do odpowiednich federalnych przepisów podatkowych, każde z nich ma swoje unikalne cechy dotyczące podatku dochodowego, podatku od sprzedaży i odliczeń od wynagrodzeń. Biorąc to wszystko pod uwagę, Quebec ma wiele do zaoferowania firmom, które chcą rozszerzyć działalność na Kanadę. Jednak jego unikalna kultura i prawa sprawiają, że przed kontynuowaniem działalności konieczna jest fachowa porada.

O autorze

Mylène Pontbriand Montreal, Kanada

Mylène jest partnerem podatkowym w FBL, firmie członkowskiej Russell Bedford w Montrealu. Do FBL dołączyła w 2011 roku po uzyskaniu tytułu magistra w dziedzinie podatków. Jest również prawnikiem i od 2011 roku członkiem Barreau du Québec. Mylène specjalizuje się w planowaniu podatków od osób prawnych i osób fizycznych, przeniesieniu przedsiębiorstw oraz fuzjach i przejęciach, a także posiada szczególne doświadczenie w zakresie trustów. Jako partner w FBL odpowiada za doradztwo podatkowe i biznesowe dla prywatnych firm średniej wielkości z różnych branż.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. AUTOR: Mylène Pontbriand - FBL, Montreal, Kanada

 

Kasia

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4