czwartek, 12 listopad 2020 12:45

Globalny rozwój: zabierz swoją firmę dalej

photo created by creativeart - www.freepik.com photo created by creativeart - www.freepik.com

Globalizacja nie jest nowym zjawiskiem, ale kontynuacją rozwoju, który rozpoczął się w XIX wieku. Nie ogranicza się również do dużych międzynarodowych firm. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dzięki nowoczesnej komunikacji i technologii informatycznej, planuje obecnie ekspansję zagraniczną. Zanim jednak rozpoczniemy globalną działalność, warto przyjrzeć się kilku zagadnieniom.

Względy prawne

To, co jest dozwolone w twojej lokalnej jurysdykcji, może stanowić ograniczenie w innym kraju. Obowiązujące przepisy mogą również znacznie różnić się od tych, do których jesteś przyzwyczajony w domu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć lokalne ramy prawne, mające zastosowanie do twojej branży. Na przykład Chiny mają specjalne środki administracyjne  w zakresie dostępu do inwestycji (często określane jako lista krajowa) oraz specjalne środki administracyjne (tzw. Negative List) w zakresie dostępu do inwestycji zagranicznych w pilotażowej strefie wolnego handlu (często określane jako jako lista FTZ). W przypadku działań na liście negatywnej firmy mogą być zmuszone rozważyć skorzystanie z usług lokalnych partnerów.

Zaufany partner krajowy

Ekspansja na nowe terytoria może być zarówno ekscytująca, jak i wymagająca. Chociaż globalizacja zwiększyła świadomość różnych kultur na całym świecie, to odmienny język, religia czy druki mogą stwarzać przeszkody. Nawiązanie zaufanych partnerstw z lokalnymi firmami może pomóc ci osiągnąć większe zyski przy mniejszym wysiłku. Ograniczenia w podróżowaniu spowodowane pandemią Covid-19 sprawiły, że stało się to jeszcze ważniejsze. Dobrym przykładem jest chiński rynek prywatnych papierów wartościowych. Do niedawna zagraniczne udziały w towarzystwach funduszy były ograniczone do 49%. Chociaż liberalizacja rynku całkowicie usunęła ten limit w kwietniu 2020 r., to większość inwestorów zagranicznych (w tym znanych inwestorów międzynarodowych) korzysta z lokalnych partnerów, aby wspierać wzrost i penetrację rynku. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które są nowe na rynku chińskim, warto rozważyć skorzystanie z usług zaufanego partnera krajowego w celu utworzenia podmiotu lokalnego, a nie przedsiębiorstwa będącego w całości własnością zagraniczną. Może to obniżyć koszty przestrzegania przepisów, które mają zastosowanie do zagranicznych przedsiębiorstw, podczas repatriacji zysków za granicę w ramach umowy o podziale zysków.

Lokalne wymagania dotyczące zgodności

Dążąc do sukcesu gospodarczego podczas globalnej ekspansji, musimy brać pod uwagę lokalne wymogi zgodności i związanych z nimi kosztów. W Chinach kwestie te obejmują:

 • rejestracja w Państwowej Administracji Przemysłu i Handlu (SAIC)
 • coroczne raportowanie do SAIC
 • rejestracja i zgłaszanie się do urzędu celnego
 • rejestracja i zgłaszanie się do stanowego i lokalnego biura podatkowego
 • rejestracja w biurze ubezpieczeń społecznych
 • otwarcie rachunku bankowego
 • kontrola walut obcych.

Chińskie władze często wymyślają, wdrażają i zmieniają przepisy i zasady. Ponadto wdrażanie wytycznych często wymaga lokalnego uznania i oceny, co skutkuje różnicami regionalnymi. W związku z tym trudno jest zobaczyć nadchodzące zmiany zasad, zrozumieć te zasady, które są przekazywane głównie w języku chińskim, i upewnić się, że twoja firma je wdrożyła.

Pomocne może być skorzystanie ze wsparcia lokalnych usługodawców. Ważne jest, aby współpracować z kimś, kto:

 • jest profesjonalny
 • ma pracowników, którzy rozumieją lokalny język i potrafią porozumiewać się po angielsku lub w wybranym przez ciebie języku
 • rozumie różnice kulturowe i potrafi wyjaśnić lukę oczekiwań i zarządzać nią, zapewniając jednocześnie zgodność
 • rozumie twój biznes i twoją strategię.

Stale zmieniające się zglobalizowane środowisko biznesowe uwydatniło zalety korzystania z usług księgowych średniej wielkości z międzynarodowymi powiązaniami. MŚP rozwijające się na całym świecie mogą nie chcieć płacić wysokich honorariów zawodowych pobieranych przez duże firmy księgowe; jednak wszyscy potrzebują porady osoby posiadającej zarówno lokalne, jak i międzynarodowe doświadczenie, która może nawiązać połączenie między ich krajem ojczystym a miejscem docelowym za granicą. Z pomocą firmy będącej członkiem sieci będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu: zasoby o wielu umiejętnościach i międzynarodowy zespół profesjonalistów. W ten sposób odniesiesz sukces na zglobalizowanym rynku biznesowym.

O autorze

Erica Xiong Hongkong, Chiny

Erica ma ponad 10-letnie doświadczenie w świadczeniu usług doradztwa podatkowego w Hongkongu i regionalnym oraz zapewniania zgodności z przepisami dla międzynarodowych organizacji z różnych branż.

 

Kasia

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowy podatek handlowy podniesie między innymi ceny paliw - Russell Bedford https://t.co/dYFX94BcgC
RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg