środa, 02 wrzesień 2020 12:43

Społeczna odpowiedzialność biznesu wzmacnia wizerunek przedsiębiorstwa

Wprowadzenie CSR w szeregi organizacyjne firmy jest prostsze niż może się wydawać. Warto zastosować ją w praktyce, chociażby to to by podnieść prestiż firmy.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (od ang. corporate social responsibility – CSR) staje się coraz popularniejsza. Wielu pracodawców rozumie już, że jest wręcz koniecznością, jeśli dba się o wizerunek firmy. Na szczęście rośnie popularność tej koncepcji. Ilustrują to wyniki 17. edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” z 2018 r., który informuje o wzroście na poziomie 30 proc. r/r. Jak wdrożyć CSR w działalność przedsiębiorstwa na co dzień?

Co można zrobić na rzecz CSR

Działając na rzecz CSR, organizacje uwzględniają:

  • ład organizacyjny,
  • prawa człowieka,
  • stosunki pracy,
  • środowisko,
  • sprawiedliwe praktyki rynkowe,
  • relacje z konsumentami,
  • zaangażowanie społeczne.

Wymienione obszary reguluje norma ISO 26000, opublikowana 28 października 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną. Norma jest uniwersalna dla każdego typu organizacji.

Aby zadbać o CSR, warto skupić się przede wszystkim na ochronie środowiska, które jest coraz bardziej zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Należy segregować odpady i ograniczyć ilość zużywanego plastiku oraz papieru. Jako odpowiedzialni przedsiębiorcy uwzględniamy także wsparcie społeczne. Dlatego właśnie firmy powinny organizować programy wyrównania szans. Wsparcie społeczeństwa może odbywać się także za sprawą zachęcania pracowników do udziału w akcjach charytatywnych czy kampaniach społecznych.

Profity płynące z CSR

Większość firm rozumie, że osiąganie zysku to nie wszystko. Liczy się pozytywny PR. Przemyślana strategia to dla wielu firm trampolina do dobrej renomy. Jednorazowe akcje promocyjne czy reklamy przynoszą chwilowy rozgłos. Natomiast działania filantropijne są zapamiętywane na dłużej, co przekłada się na zwiększoną sprzedaż produktów i usług. Systematyczne podsumowywanie swoich działań w postaci raportów dodaje firmie wiarygodności, której szukają klienci wybierając kontrahenta. Dzięki CSR rośnie także grupa konsumentów kierujących się w swoich wyborach ekologicznością czy prospołecznością. Wspólne działania pracowników pozwalają zacieśniać więzi pomiędzy nimi i motywują do jeszcze większej kreatywności.

Im większa firma, tym częściej spotkać można konkretne i systemowe działania CSR-owe. Ciągłe rozpowszechnianie społecznej odpowiedzialności biznesu jest bardzo obiecujące, a praca na rzecz społecznej odpowiedzialności rozwoju może się przedsiębiorcom zwrócić z nawiązką szybciej niż się tego spodziewają.

Autor: Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland „Razem jesteśmy silniejsi” – 37. doroczna globalna konferencja Russell Bedford - Russell Bedford https://t.co/muEBNkqbR4
2hreply
RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU