środa, 11 marzec 2020 21:55

Perspektywy dla branży audytu i konsultingu

Rewolucja cyfrowa i technologiczna postępuje w szybkim tempie, a firmy muszą reagować na wyzwania, które się z tym wiążą. W biznesie firm świadczących usługi profesjonalne transformacja już się rozpoczęła – jesteśmy świadkami dużego zapotrzebowania na specjalistyczne umiejętności w obszarach technologii, takich jak big data, analityka biznesowa i blockchain.

Informacja napędza XXI wiek. Jednak informacje, które nie są wiarygodne, w ogóle nie są przydatne. Oznacza to, że zaufane i wiarygodne informacje oraz większa przejrzystość, zyskują jeszcze większe znaczenie. Dzisiejsi audytorzy muszą być wykwalifikowani i przygotowani do tego, aby to zapewnić.

Dzisiejsze firmy są bardziej złożone, a ustawodawstwo znacznie szersze. Nie możemy być specjalistami we wszystkim, dlatego potrzebne są interdyscyplinarne zespoły składające się z profesjonalistów posiadających wiedzę specjalistyczną w określonych obszarac

Przyszłość dla firm audytorskich i konsultingowych

Bez względu na to, jak rewolucyjna stanie się technologia, biznes nadal napędzany będzie przez ludzi. Liderzy biznesu i interesariusze potrzebują naszych usług, naszego profesjonalnego osądu i naszej porady. Jako audytorzy jesteśmy doskonale przygotowani, ponieważ rozumiemy ich działalność i sposób, w jaki działają. Dlatego zamiast konsolidować istniejące usługi, prawdopodobnie będziemy obejmować inne obszary potrzeb klientów. Ale musimy się przygotować.

Co więcej, metodologia stosowana do wyciągania wniosków na temat firmy ewoluuje do analizy danych na wielką skalę. Pomaga nam to nie tylko weryfikować informacje finansowe i niefinansowe, ale także identyfikować i ograniczać ryzyko biznesowe, a także wspierać rozwijające się firmy poprzez ich restrukturyzację finansową i operacyjną. Nasze usługi zwiększają wartość dodaną bardziej niż kiedykolwiek.

W jaki sposób mniejsze firmy audytorskie mogą dostosować się do tych wyzwań?

Nasza branża widziała więcej zmian w ciągu ostatnich dziesięciu lat niż w poprzednich trzydziestu. Oznacza to, że nie możemy popadać w samozadowolenie i polegać na reputacji wypracowanej w poprzednich dekadach, ponieważ w nowym świecie nie ma to większego znaczenia. W nadchodzących dekadach firmy audytorskie i konsultingowe będą musiały dostosować się do jeszcze większych zmian. Aby móc dalej konkurować, będziemy musieli ciągle się szkolić.

Dzisiejsze firmy są bardziej złożone, a ustawodawstwo znacznie szersze. Nie możemy być specjalistami we wszystkim, dlatego potrzebne są interdyscyplinarne zespoły składające się z profesjonalistów posiadających wiedzę specjalistyczną w określonych obszarach. Daje to małym i średnim firmom możliwości współpracy z innymi. Klienci są również bardzo bystrzy i cenią sobie uczciwość i pokorę, które przynosi mniejsza firma. Być może nie będziemy w stanie rozwiązać wszystkich ich problemów, ale możemy zapewnić rozwiązania poprzez współpracę.

Mniejsze firmy muszą skoncentrować się na ofercie usług

Zamiast koncentrować się na wyzwaniach i szansach rynkowych, ważne jest, aby małe i średnie firmy koncentrowały się na oferowanej przez siebie usłudze i dostosowywały ją do klientów. Korzyści wynikające z węższej oferty butikowej wyspecjalizowanych usług są atrakcyjne. Idą za tym specjalistyczna wiedza na temat rynków lokalnych i elastyczność, która cechuje mniejsze firmy i która pomaga im sprostać wymaganiom ciągle zmieniających się rynków. Spersonalizowana usługa, którą mniejsze firmy mogą łatwiej zapewnić, stanowi atrakcyjną propozycję.

Teraz musimy stać się kimś więcej niż audytorami. Musimy stać się zaufanymi doradcami naszych klientów. Zamiast kontrolować to, co już się wydarzyło, powinniśmy podjąć współpracę z liderami biznesu, którzy pomogą przewidywać i dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia.

O autorze

Ricardo García-Nieto Serratosa, GNL Russell Bedford, Barcelona, Hiszpania. Partner zarządzający w firmie członkowskiej Russell Bedford w Barcelonie, GNL Russell Bedford. Członek międzynarodowego zarządu Russell Bedford. Jego specjalizacja obejmuje doradztwo podatkowe i finansowe, audyt, due diligence, ceny transferowe oraz usługi wyceny i zgodności. Wspiera również firmy poprzez niezależne przeglądy, restrukturyzację, analizy i prognozy biznesowe oraz opracowywanie biznesplanów. Jest członkiem oficjalnego rejestru audytorów (ROAC).

źródło: www.russellbedford.com/latest/insight/opportunities-for-the-audit-profession/

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
8hreply
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a
RB__Poland Z zakończeniem likwidacji spółki należy się pospieszyć - Russell Bedford https://t.co/kwiuGIj7Y9
RB__Poland Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do obowiązkowego szczepienia na grypę - Russell Bedford https://t.co/w9inKNA3E3